Transport: Terminal Promowy w Świnoujściu będzie przebudowany

fot: Krystian Krawczyk

Po przebudowie Terminal Promowy w Świnoujściu będzie przystosowany do obsługi transportu intermodalnego

fot: Krystian Krawczyk

Umowę na przystosowanie infrastruktury terminalu promowego do obsługi transportu intermodalnego podpisano w czwartek w Świnoujściu (Zachodniopomorskie). Po przebudowie terminal będzie mógł obsługiwać promy i statki pasażerskie o długości do 270 m.

- Dziś mamy bardzo dobrą koniunkturę, jeśli chodzi o rozwój portów, którą trzeba wykorzystać - powiedział w czwartek w Świnoujściu minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Po przebudowie Terminal Promowy w Świnoujściu będzie przystosowany do obsługi transportu intermodalnego - pozwalającego na przeładunek kontenerów na różne środki transportu; dzięki temu będą mogły być obsługiwane promy o długości do 270 m, a także statki pasażerskie o podobnych parametrach. Przebudowana będzie północna część Terminala Promowego - stanowiska promowe nr 5 i 6 oraz ich zaplecze.

- To jest najlepiej rozwijający się rynek na świecie, jeśli chodzi o ruch promowy (), najbardziej rokuje, jeśli chodzi o rozwój transportu bałtyckiego, a przede wszystkim rozwój północ-południe, czyli połączenia Morze Bałtyckie-Adriatyk - powiedział dziennikarzom Gróbarczyk. Zwrócił uwagę, że inwestycja wpisuje się w proces budowy i rozbudowy polskich portów.

Jak wskazał szef MGMiŻŚ, polskie porty w ub.r. przeładowały 100 mln ton.

- Chcemy podwoić ilość przeładunków. To też wpisuje się w cały ruch pasażerski, a przede wszystkim w polską dominację na Morzu Bałtyckim - podkreślił.

Zaznaczył, że inwestycja w Świnoujściu potwierdza "kierunek, który powinien być prowadzony, czyli modernizacja, rozbudowa portu i budowanie twardych i silnych relacji ze Skandynawią poprzez Polskę z Morzem Adriatyckim, bezwzględnie wpisane w projekt Trójmorza".

Prezes Zarządu Portów Morskich Szczecin i Świnoujście Krzysztof Urbaś przypomniał, że terminal to "element autostrady morskiej Świnoujście-Trelleborg, czyli niejako środek północny korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk". Wskazał, że jest "na starcie Odrzańskiej Drogi Wodnej", a po jej zbudowaniu część z ładunków ze Świnoujścia "trafi na pewno na statki żeglugi śródlądowej i będzie przewożona dalej na południe".

W ramach przebudowy stanowisko nr 5 zostanie pogłębione do 12 m głębokości technicznej i dopuszczalnej 13 m, a także przedłużone do stanowiska nr 6, aby utworzyć jedną linię cumowniczą o długości 294 m; umocnione zostanie też dno. Istniejąca już rampa przeładunkowa o szerokości 14 m i nośności 60 tys. ton po przebudowie będzie mieć 35 m szerokości i 180 tys. ton nośności. Położone będą także m.in. nowe tory kolejowe i przebudowane już istniejące na zapleczu stanowisk promowych nr 4 i 5. Plan modernizacji zakłada też budowę estakady nad stacją kolejową Świnoujście, która ma skomunikować zaplecze z terenem terminalu.

Terminal przebuduje firma Budimex, modernizacja będzie kosztować blisko 200 mln zł netto, ma potrwać do końca 2021 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.