węgiel

Lista artykułów

W Sośnicy mają sposób na metan

Produkują jeszcze więcej energii elektrycznej na potrzeby własne kopalni niż dotychczas. Gliwicka Kopalnia Węgla Kamiennego Sośnica jest liderem w dziedzinie efektywności odmetanowania wśród kopalń należących do Polskiej Grupy Górniczej. W ub.r. stacja odmetanowania ujęła tam 41,57 proc. gazu wydzielanego w podziemnych wyrobiskach zakładu. Dobry wynik Sośnicy w zakresie

PEP2040 aktualizowany

Zmiany mają zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne, zapewnić konkurencyjność gospodarki i zmniejszyć oddziaływanie sektora energii na środowisko Tylko własne paliwa, w tym także ten znienawidzony i oskarżany przez ekologów o całe zło świata węgiel, mogą nam w obliczu napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę i kryzysu energetycznego w Unii – zapewnić względne bezpieczeństwo

Powrót do górnictwa jest konieczny

Kilkanaście sesji na temat górnictwa, nowych technologii, przyszłości energetyki, a także wpływu agresji Rosji na Ukrainę na transformację oraz ciekawy program towarzyszący to wszystko już 11-13 kwietnia w Krakowie podczas XXXI Szkoły Eksploatacji Podziemnej. - Jesteśmy świadkami jednej z najbardziej krwawych wojen po II wojnie światowej. Oszalały agresor niszczy wsie i miasteczka.

Węgiel z PGG sprzedaje się jak ciepłe bułeczki

Minął niespełna miesiąc odkąd Polska Grupa Górnicza rozszerzyła ofertę sprzedaży węgla luzem dla klientów indywidualnych. Mimo że linie produkcyjne osiągnęły maksymalny poziom pracy, spółka obserwuje stale rosnący popyt na węgiel - poinformowała PGG w komunikacie w piątek, 8 kwietnia. Jak przypominają przedstawiciele PGG, program skierowany jest wyłącznie do klientów

Węgiel z Polski dalej trafia do Ukrainy

W minionym roku LW Bogdanka wyeksportowała do Ukrainy około 0,5 mln t węgla. W tym roku ilość węgla, która trafi za naszą wschodnią granicę ma być taka sama. Jak wskazał Artur Wasil, prezes LW Bogdanka, w związku z wybuchem wojny dostawy węgla do Ukrainy zostały zintensyfikowane. Prezes LW Bogdanka powiedział, że początkowo wojna częściowo zakłóciła zakontraktowane przez

Chęć jest, teraz potrzeba decyzji i pieniędzy

W czwartek (7 kwietnia) odbył się Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. - Po stronie rządowej widać zrozumienie i chęć, aby zwiększyć wydobycie węgla. Natomiast, żeby tak się stało potrzeba konkretnych decyzji i pieniędzy – podsumował obrady Wacław Czerkawski, współprzewodniczący Zespołu. W obradach wzięli udział m.in. Piotr Pyzik, wiceminister

Węgiel, paliwo niegroźne dla zmian klimatycznych

Górnicze media a całym świecie, na czele z prestiżowym brytyjskim czasopismem World Coal zamieszczają obszerne relacje o wynikach amerykańskich badań nad węglem. Ich wynik jest czymś całkowicie kwestionującym dotychczasowe przekonanie o szkodliwym wpływie dwutlenku węgla wydzielanego w czasie jego spalania. O tym, że nie jest to zdanie dziennikarza relacjonującego swoje tylko

Sejmowa komisja w pierwszym czytaniu rozszerzyła zakaz importu węgla o Białoruś

Posłowie komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Finansów Publicznych rozszerzyli w pierwszym czytaniu zakaz importu węgla zza naszej wschodniej granicy o Białoruś i doprecyzowali rodzaje węgla, który będzie podlegał temu zakazowi. Niemożliwy ma być wwóz rosyjskiego węgla z terenu UE oraz jego tranzyt przez Polskę. W środę, podczas posiedzenia połączonych Komisji