węgiel

Lista artykułów

Renesans węgla? Zdecyduje kilka czynników - mówi prezes PGG

- Jeśli mówimy o przywróceniu roli węgla w najbliższych 2-3 latach, to jest to widoczne w tendencji do lepszej ceny i większego zapotrzebowania. Natomiast, jeśli chodzi o perspektywę średnio- i długoterminową, to to będzie już zależało od kilku czynników – wskazał Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej. O jakie czynniki chodzi? Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy

Kopalnia nie podjęła wydobycia węgla

Kopalnia Węgla Kamiennego Heddi II w Ścinawce Średniej koło Nowej Rudy miała zgodnie z zapisami koncesji rozpocząć wydobycie węgla kamiennego najpóźniej do maja 2021 r. Tak się jednak nie stało. Wobec tego Ministerstwo Klimatu i Środowiska wszczęło wówczas z urzędu postępowanie w sprawie cofnięcia koncesji. Mimo tego budowa kopalni trwa nadal. Jakie jest obecne stanowisko

Jak się fedruje w prywatnej kopalni?

- W bieżącym roku planujemy wydobyć ok. 180 tys. ton węgla, a posiadane zasoby powinny wystarczyć do końca obowiązującej koncesji, która jest ważna do 2043 roku – mówi w rozmowie z portalem netTG.pl Gospodarka i Ludzie MARIUSZ ORNAT, właściciel i prezes Zakładu Górniczego EKO-PLUS, dawnej KWK Powstańców Śląskich w Bytomiu. Przed dwom laty kupił pan większość udziałów w

Rosyjska agresja przedefiniuje globalny rynek węglowy

Rosyjska agresja przedefiniuje globalny rynek węglowy i uzależni świat od węgla. Pierwszą fazę globalnego kryzysu energetycznego wywołał niedobór gazu ziemnego, teraz nadchodzi kryzys węglowy - twierdzi Bloomberg. Według agencji Bloomberg rosyjska napaść na Ukrainę spowoduje odejście Europy od gazu na rzecz węgla, który wciąż pozostaje jednym z najtańszych surowców

Możliwości zwiększenia wydobycia są ograniczone

Co prawda, nie wiadomo, na jak długo, ale węgiel wraca do łask. Kopalnie już od kilku miesięcy pracują pełną parą, ale możliwości znacznego zwiększenia wydobycia są ograniczone. Żeby produkcja węgla wzrosła, oprócz czasu i pieniędzy trzeba przede wszystkim decyzji politycznej w tej sprawie. Wydaje się, że wojna w Ukrainie na jakiś czas zatrzyma proces wygaszania kopalń. Mimo

W kwestii węgla bądźmy realistami

- Bez wątpienia powinien powstać parasol ochronny, który w pewnej części zrekompensuje biznesowi straty finansowe związane z zakończeniem współpracy z Rosją - mówi dr hab. WALDEMAR KARPA, ekonomista z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Wojna w Ukrainie spowodowała, że Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku musi zostać zweryfikowana. Czy odejście od węgla może

Węgiel wraca do łask. Na jak długo?

Elektrownie jądrowe są, z punktu widzenia pracy systemu elektroenergetycznego, źródłami w pełni sterowalnymi, które zapewniają stabilność produkcji energii elektrycznej – mówi w rozmowie z portalem netTG.pl Gospodarka i Ludzie prof. dr hab. inż. ZBIGNIEW NADOLNY, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Poznańskiej. Jak należy zmienić politykę

Polska spółka dostarczy węgiel za ponad 2 mld złotych

Jastrzębska Spółka Węglowa zawarła umowę na dostawy węgla dla spółki Metalimex a.s. z siedzibą w Pradze. Jak podano w czwartek, 21 kwietnia, w raporcie bieżącym, kontrakt będzie obowiązywać od kwietnia 2022 r. do grudnia 2028 r. Jego szacunkowa wartość to 2,12 mld zł. „W ramach Umowy realizowane będą dostawy węgla, przeznaczonego do zabezpieczenia potrzeb produkcyjnych