węgiel

Lista artykułów

Najpierw pikiety sklepów, a potem placówek dyplomatycznych

W piątek, 8 kwietnia, WZZ Sierpień 80 przeprowadzi kolejne pikiety przed sklepami Auchan i Leroy Merlin. W następnym tygodniu związkowcy planują akcje protestacyjne przed placówkami dyplomatycznymi państw, które blokują wprowadzenie całkowitego embarga na rosyjski gaz, ropę i węgiel. Auchan i Leroy Merlin to sieci handlowe, które mimo brutalnej agresji Rosji na Ukrainę wciąż nie

Nie mamy technologii, aby przestać korzystać z węgla szybciej niż w okresie 10-12 lat

- Nie mamy zdolności technologicznych, aby przestać korzystać z węgla szybciej niż w okresie 10-12 lat. Powinniśmy stopniowo i w sposób zrównoważony ograniczyć jego użycie - stwierdził w komentarzu dla PAP ekonomista Akademii Leona Koźmińskiego dr hab. Waldemar Karpa. - W obliczu wojny w Ukrainie rośnie potrzeba budowy niezależności energetycznej od Rosji. Krokiem w tym kierunku

MAP chce zwiększyć wykorzystanie węgla w energetyce, jednak nie dłużej, niż do 2049 roku

- W krajowej polityce energetycznej chcemy zwiększyć wykorzystanie węgla ponad to, co było planowane przed rosyjską agresją na Ukrainę; nie wykraczamy jednak z wykorzystaniem węgla poza 2049 r. - powiedział PAP rzecznik Ministerstwa Aktywów Państwowych Karol Manys. Rzecznik uściślił w ten sposób przekaz poniedziałkowego wystąpienia wicepremiera, ministra aktywów państwowych

Związkowcy czekają na decyzje dotyczące węgla

W poniedziałek (4 kwietnia) odbyły się obrady Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Spotkanie przedstawicieli rządu i związków zawodowych dotyczyło głównie zmian w polityce energetycznej. - Naszym stabilnym źródłem energii jest polski węgiel kamienny i brunatny. Potrzebne są szybkie decyzje w tej sprawie – powiedział po zakończeniu obrad Jarosław Grzesik, przewodniczący

PGG w tym roku będzie potrzebować wsparcia mniejszego niż zakładano

- W efekcie poprawy sytuacji rynkowej, Polska Grupa Górnicza (PGG) będzie w tym roku potrzebować mniejszego niż wcześniej zakładano wsparcia z budżetu - poinformował prezes tej największej górniczej spółki Tomasz Rogala. W lutym PGG dostała pierwsze 400 mln zł wsparcia. - Na pewno będziemy potrzebowali zdecydowanie mniej środków niż to było projektowane. To jest efekt poprawy

W 2040 roku jedna trzecia energii wciąż będzie wytwarzana z węgla

- W 2040 r. jedna trzecia wytwarzanej w Polsce energii elektrycznej nadal będzie pochodzić z węgla kamiennego, którego łączne zużycie w energetyce i ciepłownictwie wyniesie wówczas ok. 26,4 mln ton - wynika z najnowszych analiz, przygotowanych pod egidą Głównego Instytutu Górnictwa (GIG). Jak podkreślił na wstępie Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej, publikacja

1548178606 china coal e

Świat wydobywa coraz więcej węgla

Statystyki są pod tym względem nieubłagane. Nie są w stanie ich zmienić żadne zaklęcia, groźby i prośby. Kluczowe pod tym względem znaczenie mają dwa największe ludnościowo kraje na naszym globie. Są to Chiny i Indie. W krajach tych mieszka około 30 proc. wszystkich ludzi na świecie. Już choćby z tego tylko powodu nie można narzucić im europejsko-atlantyckich norm

Kreml finansował aktywistów klimatycznych

Uzależnienie Europy od rosyjskich surowców nie jest tylko wynikiem procesów gospodarczych. Jak donosi portal wyborcza.pl (cytując niemiecki Die Welt), próby postawienia na własne złoża często kończyły się niepowodzeniem ze względu na protesty obrońców klimatu. Są dowody, że Moskwa miała w tym swój udział. Niemieckie media donoszą, że Kreml od lat wspiera aktywistów