węgiel

Lista artykułów

Zmienny rok, ale kopalnie odrabiają straty

Kopalnie należące do Grupy Tauron w minionym rok osiągnęły stratę operacyjną w wysokości 458 mln zł. To wynik znacznie lepszy niż w 2020 r., kiedy strata operacyjna zakładów Taurona Wydobycie była prawie dwa razy większa. Do Grupy Tauron należą trzy kopalnie – Zakład Górniczy Janina w Libiążu, Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie oraz Zakład Górniczy Brzeszcze. W 2021

Odejście Unii Europejskiej od węgla to robota Kremla

- Problem w Turowie nie rozpoczął się od konfliktu z gminą po stronie czeskiej, tylko od protestów ekologów po obu stronach granicy. Jedni i drudzy namawiali do zamknięcia kopalni Turów - mówi JERZY MARKOWSKI, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, były wiceminister przemysłu i handlu. „Die Welt” donosi, że Kreml hojnie wspierał finansowo ekologów

Kopalnie mogą zwiększyć produkcję, ale to będzie wymagało zgody

W tym roku Tauron Wydobycie planuje produkcję na poziomie ok. 5,1 mln t węgla. - Spółka w horyzoncie 2-3 lat może nieznacznie zwiększyć wydobycie w ramach zasobów własnych. To będzie jednak wymagało dodatkowych inwestycji na drążenie chodników i przygotowanie frontów produkcji. Dodatkowo musi być na to zgoda w ramach toczącego się przed Komisją Europejską projektu pomocowego

Bez węgla z Rosji damy sobie radę

- Embargo na rosyjski węgiel nie będzie dotyczyć żadnych podmiotów państwowych, ponieważ państwowe firmy, spółki Skarbu Państwa tego węgla nie sprowadzają - zapewnił w środę minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Ubycie węgla rosyjskiego z polskiego rynku nie spowoduje perturbacji - dodał. Wicepremier i szef MAP Jacek Sasin był pytany w środę w TVP1 o zakaz importu

Będzie polskie embargo na rosyjski węgiel

- Premier powie dziś o konieczności nałożenia znaczących sankcji na Rosję, chodzi o embargo na dostawy rosyjskiego węgla, ropy naftowej, także być może gazu - powiedział w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. W środę ok. 9.30 premier Mateusz Morawiecki odwiedzi bazę magazynową PKN Orlen w Mościskach pod Warszawą. Zaplanowano

1637834048 wegiel chwalowice pgg

PGG stara się, by na rynku sprzedaży węgla odbiorcom indywidualnym ceny już nie rosły

- Polska Grupa Górnicza stara się, aby na rynku sprzedaży węgla odbiorcom indywidualnym ceny już nie rosły, aby nie oddziaływać na ten rynek negatywnie - zadeklarował  prezes PGG Tomasz Rogala. We wtorkowej rozmowie w Radiu Piekary Rogala m.in. komentował wpływ agresji Rosji na Ukrainę na rynek indywidualnych odbiorców węgla, na którym - m.in. wobec działań spekulacyjnych -

1644841152 rogala img 0115

PGG może zwiększyć wydobycie węgla o 1-1,5 mln ton

Jak wskazał Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej, spółka jest w stanie zwiększyć wydobycie węgla o 1-1,5 mln t rocznie. - Natomiast jeśli chodzi o wzrost, który miałby dotyczyć kilku milionów ton, to jest on jeśli nie niemożliwy, to bardzo trudny. To są procesy inwestycyjne na wiele lat – wskazał szef PGG. Podkreślił, że sytuacja geopolityczna zrewidowała poglądy

1632816231 2

Realizacja strategii zaprocentowała rekordowymi wynikami

LW Bogdanka opublikowała wyniki finansowe za rok 2021. Skonsolidowane przychody wyniosły w tym okresie 2371,3 mln zł, EBITDA 797,6 mln zł, zysk operacyjny 366,8 mln zł, a zysk netto 288,3 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. W samym IV kwartale 2021 r. przychody ze sprzedaży wyniosły 702,8 mln zł, a EBITDA 259,3 mln zł. Z kolei zysk operacyjny wyniósł 154,0 mln zł, a zysk