węgiel kamienny

Lista artykułów

Badania: rozpalanie od góry nie jest receptą na niską emisję

Propagowane od pewnego czasu jako ograniczające niską emisję rozpalanie domowych palenisk tzw. metodą "od góry" nie jest receptą na czystość spalin. To wniosek z badań Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW) zamówionych przez Krakowski Alarm Smogowy. W badaniach tych okazało się m.in., że technika rozpalania "od góry" (żar kładzie się na paliwo) nie wpływa w sposób

Minister Tchórzewski: nasze bezpieczeństwo będziemy opierać na węglu

Za 10 lat będzie nam potrzeba 25 proc. więcej energii niż dzisiaj zużywamy; "stąd ta decyzja naszego rządu, że jednak opieramy to bezpieczeństwo energetyczne na energetyce węglowej, bo to jest nasz surowiec energetyczny jedyny" - powiedział w piątek (21 kwietnia) minister energii Krzysztof Tchórzewski. - Jeżeli budujemy elektrociepłownie gazowe, to co robimy: zwiększamy zużycie

Górnictwo: PGG umacnia pozycję na rynku węgla

Polska Grupa Górnicza systematycznie rozbudowuje kanały dystrybucji węgla i poszerza ofertę handlową, tak aby najlepiej zaspokoić potrzeby rynku. Działania te dotyczą nie tylko dużych kontrahentów, którzy są obsługiwani na bieżąco, ale także mniejszych klientów kupujących rocznie kilka ton paliw pochodzących z PGG. Polska Grupa Górnicza jest nie tylko dominującym podmiotem na

1491898849 greenpal

Górnictwo: nowy produkt z Polskiej Grupy Górniczej

Działający od lipca ub.r. sklep internetowy Polskiej Grupy Górniczej wprowadził do swojej oferty nowy produkt. Od 10 kwietnia w sprzedaży znajduje się nowoczesne paliwo Greenpal, dostępne w jednotonowych opakowaniach typu BigBag. Greenpal jest nowoczesnym paliwem węglowym o uziarnieniu do 20 mm. Charakteryzuje się stabilnymi, wysokimi parametrami jakościowymi oraz unikatowo niską

Węgiel musi być konkurencyjny cenowo

- Jeżeli Unia Europejska dopnie swego i ceny pozwoleń na emisję będą kosztowały 30-50 euro za tonę CO2, to energia z węgla brunatnego, która dziś jest najtańsza, stanie się bardzo droga w produkcji. Elektrownie opalane węglem kamiennym będą miały niewiele lepiej - mówi w rozmowie z Rzeczpospolitą przewodniczący rady nadzorczej Forum Energii Paweł Smoleń. Zwraca on uwagę,

Muł zniszczył reputację węgla

Z ogrzewaniem węglowym wydaje się być jak z kwadraturą koła. Węgiel jako paliwo stałe, powiedzmy sobie to wprost, jest na cenzurowanym. Za sprawą alarmów smogowych również i w Polsce. Czy ogrzewanie węglowe może nie stać w konflikcie z ekologią? Czy jego atutem jest tylko to, że jest u nas najtańsze? Czy pod naporem słusznych i niesłusznych oskarżeń może przetrwać i mieć

Rynki szczekają, karawela płynie dalej

Pomimo sukcesu, jakim niewątpliwie było zmieszczenie się w dedlajnie, nie było salw armatnich, ani nawet gromkich wybuchów radości. Może część twarzy była zwyczajnie zmęczona tygodniowymi negocjacjami? A może to weekendowy termin powodował, że świętowanie i tak przeszłoby bez echa, kiedy Polacy w znakomitej większości myśleli tylko o tym, żeby wygrzewać się w słońcu?

Górnictwo: rekordowo niska produkcja węgla w lutym

W lutym tego roku produkcja węgla kamiennego w Polsce była - w ujęciu miesięcznym - rekordowo niska. Kopalnie wydobyły niespełna 5 mln 175 tys. ton węgla, prawie milion ton mniej niż rok wcześniej - wynika z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Katowicki oddział Agencji monitoruje sytuację w sektorze węglowym na zlecenie Ministerstwa Energii. W piątek w