węgiel kamienny

Lista artykułów

Tobiszowski: wydobywamy węgiel i umiemy nim zarządzać

- Nie ulega wątpliwości, że polska energetyka w dużej mierze jest oparta o węgiel kamienny i brunatny. Nawet gdybyśmy chcieli, to nie jesteśmy w stanie w najbliższych latach tak zmienić polską energetykę, abyśmy z tego surowca nie musieli korzystać. To jest determinant – podkreślił na antenie programu pierwszego Polskiego Radia w poniedziałek (13 lutego) wieczorem wiceminister

Dobre, bo polskie: węglowy patriotyzm gospodarczy?

Gdy w połowie listopada ceny węgla na światowych rynkach zaczęły nagle ostro lecieć w dół, najczarniejsze scenariusze mówiły o tym, że chwilowy boom na węgiel się skończył i zaobserwujemy za chwilę powrót do sytuacji sprzed roku, kiedy to w lutym notowaliśmy najniższe poziomy indeksów od wielu lat. Co bardziej umiarkowani obserwatorzy wskazywali jednak, że to początek

ARP: w styczniu wahania cen węgla na rynkach

W styczniu tego roku na międzynarodowym rynku węgla obserwowano wahania cen tego surowca - zarówno węgla energetycznego jak i koksowego. Średniomiesięczna wartość europejskiego indeksu węglowego spadła o 3 proc. - wynika z analizy Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Katowicki oddział Agencji monitoruje sytuację w polskim sektorze węglowym na potrzeby Ministerstwa Energii, a także

Ogrzewanie: tygodnik Wprost o szlabanie na węgiel

Jak spalić węgiel żeby nie było dymu? - w ostatnim numerze Trybuny Górniczej (12 stycznia), a także w portalu górniczym nettg.pl pojawił się tekst o takim tytule. Odpowiedzieliśmy w nim właśnie na to pytanie. Wskazaliśmy też, że na niską emisję ma wpływ nie tylko klasa pieca, ale świadomość tego, który do niego dorzuca i co do niego dorzuca. Temat ten podjął także

Ogrzewanie: normy dla kotłów i węgla już w tym roku?

Jest szansa, by rozporządzenia dot. norm jakości dla kotłów grzewczych i norm jakości dla węgla zaczęły obowiązywać przed jesiennym sezonem grzewczym - wynika z piątkowej (13 stycznia) wypowiedzi ministra środowiska Jana Szyszki. - Tak, jest taki plan, żeby i jedno i drugie rozporządzenie było gotowe w połowie bieżącego roku - powiedział minister, pytany przez dziennikarzy na

Rydułtowy: stracił rękę, gdy kradł węgiel

56-letni mieszkaniec Rydułtów w czasie kradzieży węgla wpadł pod pociąg i stracił rękę – poinformowała Komenda Powiatowa Policji w Wodzisławiu Śląskim. Do zdarzenia doszło w środę (11 stycznia). Śledczy sprawdzają teraz dokładny przebieg i okoliczności wypadku. Opis zdarzenia został przedstawiony na stronie internetowej Komendy. „Wczoraj (11 stycznia) policjanci z

Resort energii: w sprzedaży tylko ten węgiel, który spełni normy

Sprzedawca będzie musiał informować konsumenta o jakości i sortymencie sprzedawanego węgla, a do obrotu nie będzie można wprowadzać tzw. niesortu oraz węgla niespełniającego norm jakościowych - to cel nowego prawa, który ma m.in. przyczynić się do lepszej jakości powietrza w Polsce. Mariusz Kozłowski poinformował w środę (11 stycznia) PAP, że w przyszłym tygodniu pakiet

Górnictwo: temperatura w dół, sprzedaż węgla w PGG w górę

Już blisko od tygodnia mamy do czynienia w Polsce z falą mrozów. Kilkanaście kresek poniżej zera to w wielu miejscach kraju standard. W nocy temperatura na poziomie -20 stopni też specjalnie nie dziwi. Takie warunki pogodowe przekładają się na Krajowy System Energetyczny oraz na zapotrzebowanie na węgiel. Jak już informowaliśmy w portalu górniczym nettg.pl, w poniedziałek (9