węgiel kamienny

Lista artykułów

Dekarbonizacyjna wiara w mity

Mimo że używanie słowa „węgiel” w brukselskich gmachach Unii Europejskiej uchodzi za niepoprawne politycznie, wiarą w mity byłoby przekonanie, że państwa UE – nawet nie licząc niesfornej Polski – dokonują masowej dekarbonizacji... Nasz kraj nie domaga się od Brukseli niczego ponad przyznanie oczywistości: mamy jedne z największych rezerw węgla na kontynencie (oraz niecały

Górnictwo: wyższe ceny węgla dla ciepłownictwa, niższe dla energetyki

W kwietniu nadal rosły ceny węgla dla krajowego ciepłownictwa, nieznacznie spadły natomiast - po raz pierwszy od kilku miesięcy - ceny dla odbiorców z sektora energetycznego - wynika z analizy indeksów cenowych, tworzonych wspólnie przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Towarową Giełdę Energii. Sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego obrazują dwa indeksy, bazujące na danych

To nie ostatni blok węglowy w Polsce

- To nie ostatni blok węglowy, który powstanie w Polsce – zapewniał wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. W czwartek (1 czerwca) gościł on wraz z premier Beatą Szydło na budowie nowego bloku energetycznego w należącej do Grupy Tauron elektrowni Jaworzno III. - Stoimy przy bloku na węgiel. Nowoczesnym bloku o bardzo dobrych parametrach. Będzie tu w przyszłości spalane 2,5 mln t

Powinniśmy stworzyć węglową koalicję

- Komisja Europejska działa w interesie dużych państw, które specjalizują się w produkcji energii z odnawialnych źródeł, gazu oraz nuklearnej. Eliminacja węgla z Unii jest jak najbardziej zgodna z interesami tych państw. Niestety Komisja stała się reprezentantem nie wszystkich państw członkowskich, ale tych kilku krajów – stwierdza prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej i

Górnictwo: Bogdanka z większym wydobyciem i sprzedażą

Grupa Kapitałowa Lubelskiego Węgla Bogdanki w pierwszym kwartale 2017 r. wypracowała 68,2 mln zł zysku netto. Sama kopalnia w tym okresie miała 67,9 mln zł zysku netto. Oba rezultaty są lepsze od uzyskanych w pierwszym kwartale ub.r. Wówczas wyniosły one odpowiednio 54,4 mln zł i 54,1 mln zł. Raport za I kwartał br. Bogdanka przedstawiła w czwartek (25 maja). Zysk operacyjny za okres

Górnictwo: węgiel i miedź czekają na wydobycie

- Istnieją bardzo wielkie możliwości dla przemysłu górniczego w Kenii, zwłaszcza w dziedzinie poszukiwań złóż - powiedział Trybunie Górniczej dr Ibrahim M. Mohamed, sekretarz stanu w Ministerstwie Górnictwa Kenii. - Wiadomo, że mamy olbrzymie zasoby surowców, ale najpierw trzeba je znaleźć, określić miejsca, w których nadają się do wydobycia. Następnie firmy górnicze

Węgiel pozostanie najważniejszym źródłem energetycznym w Polsce

Węgiel pozostanie najważniejszym źródłem produkcji prądu elektrycznego w Polsce - powiedział w poniedziałek (15 maja) na antenie TVP Info pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Dodał, że od tej strategii rząd nie odstąpi. - Polskie kopalnie będą funkcjonowały, będą produkowały tyle węgla ile uznamy, że jest nam potrzebne dla polskich

Górnictwo Węglokoks nie wyklucza importu, niektórych gatunków węgla

Katowicki Węglokoks, który w ciągu 65 lat swojej działalności wysłał za granicę ok. 1,5 mld ton polskiego węgla, nie wyklucza, że - oprócz eksportu - zajmie się też importem tych gatunków węgla, których nie są w stanie dostarczyć polskie kopalnie. Jak mówił podczas jednej z piątkowych (12 maja) sesji IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach prezes Węglokoksu