To nie ostatni blok węglowy w Polsce

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- My, jako Polska, pokazujemy, że umiemy zachować parametry, umiemy spalać węgiel nowocześnie i umiemy rozwijać energetykę opartą o węgiel kamienny, utrzymując pewne parametry, narzucone przed pakietem zimowym – zaznaczył wiceminister Tobiszowski

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- To nie ostatni blok węglowy, który powstanie w Polsce – zapewniał wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. W czwartek (1 czerwca) gościł on wraz z premier Beatą Szydło na budowie nowego bloku energetycznego w należącej do Grupy Tauron elektrowni Jaworzno III.

- Stoimy przy bloku na węgiel. Nowoczesnym bloku o bardzo dobrych parametrach. Będzie tu w przyszłości spalane 2,5 mln t węgla. Z energii będzie korzystało 2 mln mieszkańców. Można powiedzieć, że los pokazuje, że się nie mylimy. W miniony wieczór prezydent USA Donald Trump wycofał swój udział w porozumieniu paryskim i to musi dawać do myślenia elitom europejskim – powiedział minister.

W jego opinii pojawia się teraz pytanie, jaka jest dynamika Unii Europejskiej, która może spowodować, że będziemy skuteczni w walce z emisją CO2 skoro USA nie biorą w tym udziału.

- Jako Polska pokazujemy, że umiemy zachować parametry, umiemy spalać węgiel nowocześnie i umiemy rozwijać energetykę opartą o węgiel kamienny, utrzymując wymogi, narzucone przed pakietem zimowym – zaznaczył.

- Mamy umiejętności, potrafimy sobie radzić organizacyjnie z inwestycjami i wiemy, jakie technologie należy stosować w sektorze energetycznym aby wykorzystać węgiel kamienny – dodał.

Odnosząc się jeszcze do decyzji amerykańskiego prezydenta, Grzegorz Tobiszowski podkreślił, że kwestia emisyjności nie jest tylko kwestią Polski czy Unii Europejskiej.

- Jak wiemy, jest to globalny problem. W momencie, kiedy takie państwo jak Stany Zjednoczone podważa założenia, to pojawia się pytanie, jak Unia Europejska, która nie odpowiada nawet za 10 proc. globalnej emisyjności, chce walczyć z ociepleniem klimatu? Czy w momencie, gdy Stany Zjednoczone przedkładają element ekonomiczny nad niskoemisyjną gospodarkę, to my, którzy jesteśmy na dorobku, dobrze się rozwijamy i powinniśmy dotrzymać kroku gospodarkom np. azjatyckim i chcemy być partnerem dla USA, możemy sobie pozwolić na to, żeby dużym kosztem ekonomicznym być liderem gospodarki niskoemisyjnej? Myślę, że decyzja Donalda Trumpa powinna dać pewną refleksję elitom Unii Europejskiej i wzmocnić naszą pozycję w dyskusji o nowoczesnym, ekologicznym zastosowaniu węgla kamiennego – podsumował.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.