trybuna górnicza

Lista artykułów

W Górniczej nie tylko o walce z koronawirusem

Wygląda na to, że pandemia koronawirusa wymyka się spod kontroli, a system opieki zdrowotnej staje się coraz bardziej niewydolny. Na tym tle sytuacja epidemiczna w kopalniach nie wygląda tak dramatycznie. O szczegółach tego, jak z pandemią radzą sobie zakłady górnicze, piszemy w najnowszym numerze Górniczej, który w czwartek, 5 listopada trafi w ręce czytelników. Przyglądamy się

W Górniczej wspomnienie o tych, którzy odeszli

W okresie ostatnich 12 miesięcy w polskim górnictwie na wieczną szychtę odeszło 13 pracowników. To ich wspominamy w najnowszym numerze „Górniczej”, który do rąk Czytelników oddamy w czwartek, 29 października.  Ponadto w nowym numerze przyglądamy się jaka rolę w polskiej gospodarce odgrywają spółki górnicze, energetyczne i paliwowe. Jak się okazuje z raportu Polityka

W Górniczej o przyszłości polskiej energetyki

Polska i Stany Zjednoczone podpisały kolejną umowę w sprawie rozwoju polskiego programu energetyki jądrowej oraz przemysłu jądrowego w naszym kraju. O szczegółach tego porozumienia piszemy szerzej w najbliższym wydaniu Górniczej, które trafi w ręce Czytelników w czwartek, 22 października. Transformacja energetyczna naszego kraju, która szczególnie mocno wpłynie na Górny Śląsk,

W Górniczej o drugiej fali i umowie społecznej

Zapowiadana druga fala zakażeń koronawirusem, która miała przyjść jesienią, stała się faktem. W związku z tym w nowym numerze „Górniczej” - który już w czwartek, 15 października oddamy do rąk Czytelników – sprawdzamy jak na tę sytuację przygotowane są spółki węglowe, bogatsze o doświadczenia z wiosny i lata. W nowej „Górniczej” skupiamy się także na umowie

W Górniczej o historycznym porozumieniu

Mimo że związkowcy zgodzili się na zamknięcie kopalń, to na bardzo korzystnych zasadach. Cały proces ma być rozłożony na blisko 30 lat, więc jeśli ktoś teraz znajdzie zatrudnienie w górnictwie, to teoretycznie powinien w kopalni spokojnie pracować aż do emerytury. Porozumienie, które 25 września podpisali związkowcy i delegacja rządowa, jest oczywiście głównym tematem

1600858068 38

Dlaczego zmiany w górnictwie muszą być ewolucyjne, a nie szybkie?

Dlaczego zmiany w górnictwie muszą być ewolucyjne, a nie szybkie i radykalne? Co dzieje się za zamkniętymi drzwiami Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie rozmawiają górniczy związkowcy i rzedstawiciele rządu? Jakie jest stanowisko kościoła w sprawie przyszłości Śląska? O tym przeczytasz w najnowszym (38) numerze Trybuny Górniczej. Red. Maciej Dorosiński relacjonuje przebieg

W Górniczej o planach rządu i związkowych oczekiwaniach

Czy premier Morawiecki przyjedzie na Śląsk i będzie rozmawiać ze stroną społeczną na temat przyszłości górnictwa i energetyki oraz regionu? Na to pytanie wciąż nie poznaliśmy odpowiedzi. Jednak w najnowszym numerze Górniczej - który do rąk Czytelników oddamy w czwartek, 17 września – wyjaśniamy, jakie są oczekiwania strony społecznej i jak prezentują się plany rządu. O

W Górniczej o przyszłości Śląska i górnictwa

Jak będzie wyglądać polska energetyka za 10, czy 20 lat? Jak zmieni się Śląsk? Jaka przyszłość czeka górnictwo węglowe w naszym kraju? To pytania, które przewijały się przez sesje tematyczne Europejskiego Kongresu Gospodarczego, zorganizowanego w minionym tygodniu w Katowicach. Podczas tej trzydniowej debaty poruszono wiele istotnych dla branży górniczej i energetycznej kwestii, o