W Górniczej o tygodniu szczepień w PGG i zmianach w AGH

fot: ARC

fot: ARC

Ponad siedem tysięcy szczepień w tydzień – tak wyglądała akcja szczepienia zorganizowana w polskiej Grupie Górniczej, o której piszemy w nowym numerze Górniczej.

Do rąk Czytelników trafi on już w czwartek, 10 czerwca. Jeden z numerów wydawanych w pierwszej połowie czerwca ma dla nas zawsze wyjątkowe znaczenie. To właśnie wtedy TG obchodzi urodziny. Przypominamy, że pierwszy tygodnik wyszedł 9 czerwca 1994 r. Za nami już 1389 wydań.

Uwagę poświęcamy także rewolucji w Akademii Górniczo-Hutniczej, bo tak chyba można nazwać zmianę nazwy Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii. Od teraz będzie on funkcjonować jako Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami. Warto przypomnieć, że Wydział Górniczy był najstarszym w uczelni założonej w 1919 r. Pierwszy „lifting” przeszedł w 2002 r. Wówczas dodano do nazwy właśnie geoinżynierię.

W nowym numerze nie zabraknie informacji prosto z kopalń. Przyglądamy się dobrym wynikom produkcyjnym KWK Pniówek, która obecnie fedruje na sześciu ścianach. Pawłowicka kopalnia produkuje węgiel, na który stale jest zapotrzebowanie – o czym pisze red. Kajetan Berezowski.

Natomiast ze ścianą z tzw. zakrętem dają sobie radę górnicy z ruchu Halemba kopalni Ruda. Ściana 1C ma 930 m wybiegu, długość 180 m, a wysokość sięga 4,5 m. Warunki geologiczno-górnicze nie pozwoliły na to, aby zaprojektować ją jak zwykłą ścianę. Zmiana kierunku biegu okazała się koniecznością.

Zachęcamy także do lektury rozmowy z dr Olgą Malinkiewicz, założycielka i współwłaścicielką firmy Saule Technologie. Pani doktor wymyśliła tanią metodę wytwarzania drukowanych ogniw słonecznych na bazia perwoskitów.

- Fotowoltaika będzie najważniejszą technologią wśród odnawialnych źródeł energii. Słońce to oczywiste naturalne źródło energii, trzeba tylko z niego umiejętnie czerpać. Ogniwa perowskitowe, dzięki swej uniwersalności, otwierają nową erę w energetyce – erę fotowoltaiki 2.0 – stwierdza Malinkiewicz.

Przyglądamy się także arsenałowi środków, które posiada nadzór górniczy. Znajda się nim m.in. drony wodne, które służą do oceny eksploatacji prowadzonej spod lustra wody.

Prezentujemy także nowe rozwiązanie, które wprowadza Lubelski Węgiel Bogdanka. To może być innowacje przez duże „I”. A może się nią stać lód binarny. Wyjaśniamy jak ma on poprawić komfort pracy górników z Lubelszczyzny.

Red. Jacek Madeja opisuje natomiast ciekawą historię przebiegu zmiany polskiej granicy. Okazało się, że na terenach poddanych wymianie międzypaństwowej znajdowały się bogate złoża węgla.

W dziale Po Szychcie przedstawiamy natomiast Jarosława Jelenia z rudzkiej Halemby, którego pasją są motocykle. Na swoich jednośladach zjeździł już cała Polskę. Skusił się także na wycieczkę po Bałkanach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.