transformacja

Lista artykułów

Katowice: Pięć projektów miejskich OZE z blisko 30 mln zł dofinansowania

Pięć projektów samorządu Katowic, które zakładają budowę w mieście blisko 20 kolejnych instalacji fotowoltaicznych na obiektach użyteczności publicznej i dwóch farm fotowoltaicznych, otrzymało łącznie blisko 30 mln zł dotacji ze środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - podało w czwartek miasto.

Studenci mają pomysły na pogórnicze tereny

Studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Politechniki Śląskiej realizują projekt dotyczący opracowania strategii transformacji potencjalnie uwalnianych terenów KWK ROW ruch Rydułtowy. Niedawno zwiedzili teren kopalni.

Jest projekt ustawy wzmacniającej kompetencje GZM! To ułatwi rozwój

Dobre informacje płyną z Warszawy. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o związku metropolitalnym, który rozszerzy kompetencje Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w największym od momentu jej powstania zakresie. Nowe przepisy mają wzmocnić zdolność Metropolii do prowadzenia skoordynowanej polityki rozwojowej oraz zwiększyć jej rolę jako jednego z kluczowych obszarów miejskich w kraju.

W Katowice Airport będzie 15 bramek automatycznej kontroli granicznej

Na lotnisku Katowice zainstalowanych zostanie 15 bramek automatycznej kontroli granicznej. Koszt zakupu urządzeń został podzielony między budżet państwa i środki zarządcy lotniska, Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.

Na terenach po kopalni Centrum w Bytomiu powstanie basen

Nowoczesny basen powstanie na terenach dawnej kopalni Centrum w Bytomiu. SRK przekazała miastu na ten cel prawie 4 hektary warte blisko 4 mln złotych. To otwiera drogę do nowej inwestycji.

Gliwice zamówiły rozbudowę w ciągu roku inteligentnego systemu transportowego

Gliwicki samorząd, który od dwunastu lat rozwija sieć inteligentnego systemu transportowego, zamówił jego unowocześnienie i rozbudowę w ciągu dwunastu miesięcy. W czwartek miasto poinformowało o podpisaniu wartej ponad 30 mln zł umowy.

Podsumowanie 2025 roku na rynku węgla kamiennego

Sytuacja na europejskim rynku węgla w 2025 roku kształtowała się pod wpływem ograniczonego popytu oraz wysokiej dostępności surowca na rynku międzynarodowym. Na przestrzeni roku utrzymywały się podwyższone poziomy zapasów zarówno u odbiorców końcowych, jak i w hubach przeładunkowych ARA, co ograniczało presję zakupową. Jednocześnie konkurencyjność węgla w sektorze energetycznym pozostawała pod wpływem relatywnie niskich cen gazu ziemnego oraz rosnącego udziału produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Dodatkowym czynnikiem oddziałującym na rynek była słabsza koniunktura w europejskim hutnictwie, co wpływało na ograniczenie popytu na węgiel koksowy.

Ruda Śląska zamawia ostatnią część przedłużenia trasy N-S na północ

Samorząd Rudy Śląskiej zamawia budowę ostatniego odcinka przedłużenia trasy N-S na północ. Chodzi o 2-kilometrowy przebieg północnego fragmentu N-S, który docelowo połączy Drogową Trasę Średnicową z Bytomiem.