pse

Lista artykułów

1758957732 przesyl

Za 10 lat system elektroenergetyczny gotowy na pracę z OZE, niemal bez węgla

Polski system elektroenergetyczny wchodzi w etap głębokiej przebudowy. Kluczowe znaczenie będzie miało nie tylko to, ile energii zostanie wytworzone i z jakich źródeł, ale też czy sieć będzie w stanie bezpiecznie ją przesłać i zbilansować. Nowa strategia Polskich Sieci Elektroenergetycznych zakłada, że w ciągu najbliższej dekady system elektroenergetyczny będzie gotowy do pracy

Bloki na węgiel. Jaką mają przyszłość? Do kiedy będą działać?

Przez najbliższe kilka lat polski system elektroenergetyczny będzie bezpieczny, m.in. dzięki rynkowi mocy - ocenia prezes operatora przesyłowego energii elektrycznej PSE Grzegorz Onichimowski. Na kolejne lata jest pomysł, do którego PSE i rząd przekonują Komisję Europejską. Według wstępnych rezultatów grudniowej aukcji rynku mocy na rok dostaw 2030, w jej wyniku PGE zbuduje dwie, a

Elektrownie na gaz i węgiel będą pracować coraz mniej, ale będą niezbędne

W systemie elektroenergetycznym przyszłości zdominowanym przez OZE, elektrownie na gaz i węgiel będą pracować coraz mniej, ale momentami będą niezbędne - powiedział PAP prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Grzegorz Onichimowski. W zaprezentowanej we wtorek strategii do 2040 r. Polskie Sieci Elektroenergetyczne za najważniejsze wyzwanie uznały przygotowanie Krajowego Systemu

1757579583 flight 3407008 1280

Energetyka szuka pieniędzy na ochronę przed dronami

W PSE trwają analizy dotyczące możliwości sfinansowania z instrumentu SAFE oraz z Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności (FBiO) projektów związanych m.in. z ochroną przed dronami obiektów PSE - poinformowały PAP Biznes Polskie Sieci Elektroenergetyczne. “Wnioskowaliśmy o dofinansowanie m.in. systemów antydronowych z mechanizmu Connecting Europe Facility w ramach wspólnych działań

System elektroenergetyczny stabilny, powołano sztab kryzysowy

Krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie, a infrastruktura przesyłowa nie została uszkodzona - podały na platformie X Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Dodały, że powołano sztab kryzysowy. “Krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie, a infrastruktura przesyłowa nie została uszkodzona. PSE działają zgodnie z procedurami wynikającymi z obowiązującego stopnia

Zysk netto tego energetycznego giganta w I półroczu br. wzrósł do 843 mln zł

Zysk netto Grupy Energa w I półroczu 2025 r. wzrósł o 1 proc. rok do roku i wyniósł 843 mln zł - podała w czwartek spółka. 46 proc. energii elektrycznej wyprodukowanej przez Grupę w tym okresie pochodziło z OZE. Nakłady inwestycyjne po wzroście o 1 proc. podliczono na 1,9 mld zł. Grupa Energa poinformowała w komunikacie prasowym, że zakończyła pierwsze półrocze 2025 roku

Awaria w Czechach nie wpłynęła na krajowy system elektroenergetyczny

Zakłócenia w dostawach prądu w Czechach nie wpłynęły na funkcjonowanie krajowego systemu elektroenergetycznego; pracuje on stabilnie i bezpiecznie - poinformowały w piątek Polskie Sieci Elektroenergetyczne. “W związku zakłóceniami w pracy czeskiego systemu elektroenergetycznego informujemy, że krajowy system elektroenergetyczny (KSE) pracuje stabilnie i bezpiecznie. Sytuacja w

10,8 mld zł pożyczki z BGK dla PSE na rozbudowę sieci

BGK pożyczy na preferencyjnych warunkach operatorowi przesyłowemu energii elektrycznej, spółce PSE 10,8 mld zł na budowę nowych linii elektroenergetycznych. Odpowiednią umowę podpisano w poniedziałek w obecności premiera Donalda Tuska. Jak powiedział Tusk na konferencji prasowej, sieci wymagają gigantycznych inwestycji, które stają się faktem. - Mówimy o morzu pieniędzy,