kopalnie

Lista artykułów

Górniczy związkowcy chcą rozmawiać z wicepremierem

Myślę, że w kolejnych dniach, jako sygnatariusze umowy społecznej zwrócimy się do wicepremiera Jacka Sasina o spotkanie – zaznacza Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej Solidarności i szef tego związku w Polskiej Grupie Górniczej. Związkowiec w rozmowie z portalem netTG.pl wylicza, jakie kwestie zamierzają poruszyć przedstawiciele strony społecznej. Bogusław Hutek ocenia,

To był przełomowy rok dla górnictwa

Cieszyć może na pewno dobry wynik finansowy, a niepokoić malejące wydobycie - o górnicze podsumowanie minionego roku oraz perspektywy na kolejny poprosiliśmy Jerzego Markowskiego, prezesa Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa i byłego ministra gospodarki Jak zaznacza Jerzy Markowski, miniony rok był przełomowy pod wieloma względami dla górnictwa światowego i polskiego. -

Zarząd odpowiada związkowcom. „Czeka nas kolejna batalia o wynagrodzenia”

Przedstawiciele Reprezentatywnych Organizacji Związkowych z Jastrzębskiej Spółki Węglowej oskarżają zarząd spółki o brak rzeczywistej woli do prowadzenia negocjacji w sprawie wzrostu wynagrodzeń. - Można stwierdzić, że czeka nas kolejna batalia o nasze wynagrodzenia i musimy się do tej batalii już teraz przygotować – wskazują związkowcy. To reakcja strony społecznej na pismo

Szyb Boże Narodzenie? Był głębiony w Katowicach, ale został zasypany

Nazwy kopalń i kopalnianych szybów często miały pochodzenie religijne. Dziś mało kto już pamięta, że w Katowicach budowano szyb Boże Narodzenie. Szyb Boże Narodzenie (pierwotnie Christnacht Schacht) miał być jednym z szybów, projektowanej jeszcze przed I wojną światową (1913 r.), kopalni Kattowitz (następnie Katowice). Miała ona powstać w południowej części Bogucic na

Niebawem znikną trzy kopalnie

Górnicza mapa Polski z końcem roku stanie się uboższa o trzy kolejne obiekty. Do historii przejdą oddziały Spółki Restrukturyzacji Kopalń, czyli KWK Makoszowy, KWK Mysłowice-Wesoła I i KWK Piekary I. W dwóch pierwszych przypadkach po zakładach pozostanie niewielka część infrastruktury, która zostanie wykorzystana na potrzeby czynnych kopalń. SRK zadbała także o przyszłość

Chcą wzrostu płac o 25 procent. Na razie brak porozumienia

Jak wynika z pisma przedstawicieli organizacji związkowych wysłanego do zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, póki co fiaskiem zakończyły negocjacje płacowe. Związkowcy przedstawili postulat podwyżki wynagrodzeń o 25 proc. argumentując, że taka podwyżka pozwoli na realny wzrost wynagrodzeń przy rekordowo wysokiej inflacji. Pismo w poniedziałek, 19 grudnia, wystosowali do

Flapsy wyższe od Nowego Roku. Kolejna podwyżka w lipcu

Od 1 stycznia 2023 roku, wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia, wzrośnie również wysokość ekwiwalentu za posiłek profilaktyczny (tzw. flapsy), który otrzymują pracownicy Polskiej Grupy Górniczej. Kolejnej podwyżki górnicy mogą spodziewać się w lipcu. Wraz z początkiem roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie – z 3010 zł brutto do 3490 zł brutto. Dla pracowników PGG oznacza

1564744069 bogdanka 2

Negocjacje płacowe bez porozumienia. „Propozycja zbyt odległa”

Przedstawiciele związków zawodowych działających w Lubelskim Węglu Bogdanka poinformowali, że drugie spotkanie płacowe nie przyniosło porozumienia. Kolejne ma się odbyć jeszcze w tym roku. „Po drugim spotkaniu płacowym Zarząd LW Bogdanka przedstawił swoja wstępną propozycję. Jest ona póki co zbyt odległa od oczekiwań strony społecznej, żeby można było mówić o