kopalnie

Lista artykułów

Chcą pilnego spotkania z wicepremierem Sasinem. Chodzi o funkcjonowanie kopalń

W piątek (25 listopada) odbyło się spotkanie w ramach Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. - Padło wiele pytań, ale właściwie żadnych konkretnych odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Dlatego w trakcie spotkania pojawił się jeden kluczowy postulat, czyli pilne spotkanie sygnatariuszy umowy społecznej – zaznaczył Wacław Czerkawski, przewodniczący Rady OPZZ

Jest porozumienie płacowe w PGG. Kiedy i ile dostaną górnicy?

W piątek (25 listopada) przedstawiciele organizacji związkowych działających w Polskiej Grupie Górniczej oraz zarząd spółki podpisali porozumienie dotyczące wypłaty kolejnej transzy tzw. rekompensaty inflacyjnej. Świadczenia – takiej samej wysokości, jak w przypadku dwóch poprzednich transz – mają zostać wypłacone w terminie do 30 grudnia br. Zgodnie z porozumieniem pracownicy

1531730638 bogdanka 1

Kopalnia z ponad 300 mln zł zysku po trzech kwartałach

W środę, 23 listopada, Lubelski Węgiel Bogdanka opublikowała wyniki finansowe za trzeci kwartał 2022 roku. W trzecim kwartale spółka poniosła skonsolidowaną stratę w wysokości 25,8 mln zł, natomiast za trzy kwartały odnotowała zysk w wysokości 310,3 mln zł. Jak wynika z raportu, wydobycie węgla brutto w trakcie trzech kwartałów wyniosło 10,3 mln t. To spadek do analogicznego

Produkcja dochodzi do niespełna 100 tys. t węgla na dobę

Jak wskazał Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej, w ostatnim czasie kopalnie spółki zwiększyły wydobycie, a dobowy poziom produkcji zbliża się do 100 tys. t węgla. - To szczególnie ważne przy tej chłonności i zapotrzebowaniu na rynku – zaznaczył szef największej polskiej spółki węglowej. Kwestia produkcji węgla w czasach, kiedy podaż węgla jest ograniczona, a

Tylko to może nam dać gwarancje stabilnego funkcjonowania kopalń

Deklaracje polityków partii rządzącej są często sprzeczne, ale coraz wyraźniej widać, że jeśli będą realizowane inwestycje w górnictwie to na małą skalę, a wzrost wydobycia będzie raczej krótkotrwały. Zdaniem Krzysztofa Stanisławskiego, przewodniczącego MZZ Kadra Górnictwo, najważniejszą kwestią powinno być zatwierdzenie umowy społecznej. O przyszłości branży

Co dalej z kopalniami? Związkowcy spotkają się z przedstawicielami rządu

W czwartek, 24 listopada, odbędzie się spotkanie w ramach Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. - Chcemy wiedzieć, co dalej z górnictwem i to będzie głównym tematem spotkania – zaznacza Wacław Czerkawski, przewodniczący Rady OPZZ Województwa Śląskiego, który również współprzewodniczy Zespołowi Trójstronnemu. Posiedzenie będzie miało formę

Policzyli koszty wznowienia wydobycia ze zlikwidowanych kopalń

Możliwe byłoby wznowienie wydobycia węgla w kopalniach ČSA i Darkov w Karwinie, ale jest to trudne zadanie z technicznego punktu widzenia. Przygotowanie zajęłoby sześć lat generując koszty rzędu dziesięciu miliardów koron. Można by wtedy wydobywać węgiel przez 14 lat z podobną intensywnością jak dziś z kopalni ČSM - wynika z obszernego raportu przygotowanego przez państwowe

Górnicy będą zarabiali tyle samo? Trwają prace

Jako że kopalnie, które trafiły do Polskiej Grupy Górniczej, należały wcześniej do czterech różnych spółek, to w poszczególnych zakładach obowiązują dziś różne systemu wynagradzania. Obecnie trwają prace, które mają na celu ujednolicenie systemu płac. Powinny zakończyć się do końca roku. Powrót do prac nad jednolitym systemem wynagradzania miał miejsce w pierwszym