kopalnie

Lista artykułów

1673602794 bogdanka matpras

Spółka wyprodukuje o ponad 1 mln ton węgla mniej. Powodem mniejsze zapotrzebowanie elektrowni

Lubelski Węgiel Bogdanka poinformował o obniżeniu tegorocznego celu produkcyjnego – z 8,3 mln ton do 7 mln ton węgla handlowego. Jak wskazali przedstawiciele górniczej spółki powodem jest zmniejszenie zapotrzebowania na węgiel ze strony elektrowni. O obniżeniu celu produkcyjnego LW Bogdanka poinformowała w komunikacie z 25 lipca br. „W związku z otrzymaniem informacji o

Górnicy otrzymają dwie jednorazówki. Co z trzecią?

W poniedziałek, 24 lipca, w spółce Tauron Wydobycie zostało podpisane porozumienie w sprawie wypłaty jednorazowej premii. Na razie strony ustaliły, że pracownicy otrzymają dwie takie wypłaty. Porozumienie zostało zawarte pomiędzy zarządem Taurona Wydobycie i reprezentatywnymi organizacjami związkowymi działającymi w spółce. Na razie dotyczy wypłaty dwóch jednorazowych premii.

Kopalnie okazały się trwalsze od... statków

Osiemdziesiąt lat temu powstała późniejsza Kopalnia Bobrek. Nie, nie chodzi o zakład górniczy wydobywający węgiel kamienny w Bytomiu, lecz o statek, który przez pewien czas użytkowała Polska Żegluga Morska. Statku już dawno nie ma, a kopalnia, na cześć której powstał, fedruje nadal. Kilkanaście lat po drugiej wojnie światowej Polska zakupiła cały szereg statków produkcji

Podziemne lotnictwo? To już się dzieje w Kanadzie

Od początku XXI wieku technika informatyczna i jej następstwa w postaci komputeryzacji, przetwarzania danych, zdalnego kierowania oraz wizualizacji i sztucznej inteligencji, mają coraz większe zastosowanie w górnictwie. Postęp ten jest szczególnie istotny w górnictwie podziemnym, gdzie warunki przestrzenne są ściśle ograniczone, a wszelkie inne zagrożenia bezpieczeństwa pracy poddane

1689861512 odziez pgg

Górnicy z PGG testują odzież ochronną od kolejnego producenta

20 górników z kopalń Piast-Ziemowit oraz ROW, należących do PGG, rozpoczęło właśnie kilkumiesięczne testy odzieży ochronnej od kolejnego producenta. To ta sama grupa pracowników, która przez ostatnie 3 miesiące sprawdzała funkcjonalność ubrań z innej firmy. Chodzi o bluzy, spodnie oraz koszulki z długim rękawem ze specjalnych tkanin o odpowiedniej wytrzymałości. Pod ziemią

Górnicy znów dostaną kilka jednorazówek? Związkowcy z „S” mają propozycję

Związkowcy z NSZZ „Solidarność” działającej w Tauron Wydobycie chcą, aby pracownicy spółki otrzymali w tym roku trzy jednorazówki. Zwrócili się do zarządu spółki z wnioskiem o rozpoczęcie rozmów w tej sprawie. Przedstawiciele Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” w Tauronie Wydobycie skierowali pismo w tej sprawie do zarządu spółki w piątek, 14

Jak ochronić Odrę?

O działalności związanej z odwadnianiem kopalń i zagospodarowaniem kopalnianych wód mówili przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń podczas czwartkowej (20 lipca) konferencji, która odbyła się w Czeladzi. Jak wskazali, SRK podjęła szereg działań, które mają ograniczyć wpływ na środowisko wodne. Jak wskazali przedstawiciele SRK, jednym z kluczowych zadań spółki

Górniczy związkowcy chcą wypłaty jednorazowej premii. Chodzi o inflację i motywację

Przedstawiciele organizacji związkowych działających w Tauronie Wydobycie zwrócili się z wnioskiem o wypłatę jednorazowej premii. Wniosek argumentują wysoką inflacją oraz potrzebą docenienia pracy załogi i wzmocnienia jej motywacji. Pismo w tej sprawie trafiło do prezesa Taurona Wydobycie Jacka Pytla w poniedziałek (17 lipca). Podpisali się pod nim przedstawiciele organizacji