„Wielki wysiłek i praca w godzinach nadliczbowych”. Górniczy związkowcy chcą wypłaty premii

fot: Krystian Krawczyk

Tarcza antyputinowska przewiduje m.in.: przeciwdziałanie inflacji, ochronę miejsc pracy, wsparcie firm do tej pory działających na rynku rosyjskim

fot: Krystian Krawczyk

Przedstawiciele związków zawodowych z KGHM Polska Miedź w poniedziałek, 21 sierpnia, skierowali do prezesa spółki pismo, w którym postulują wypłatę specjalnej premii lub innej nagrody dla pracowników. Argumentują, że pracownicy na to zasługują, bo dzięki ich ciężkiej pracy spółka mogła zrealizować plan produkcyjny na wysokim poziomie.

Pismo do prezesa KGHM Polska Miedź Tomasza Zdzikota skierowali w poniedziałek m.in. przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego, Związku Zawodowego Miedziowi oraz Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Dołowych KGHM Polska Miedź.

Zwrócili się w nim „o wypłatę specjalnej premii lub innej dla pracowników Spółki z tytułu rekordowej produkcji za 6 miesięcy 2023 r.”

„Produkcja miedzi w aktywach państwowych, w koncentracie wyniosła 34,1 tys. ton i była większa o 1,0 tys. ton (+3 proc.) w porównaniu do czerwca 2022 roku. Wzrost produkcji wynika z większego wydobycia urobku o lepszej jakości. Produkcja srebra w koncentracie wyniosła 114,2 tony i była wyższa o 3,8 tony (+3 proc.) w porównaniu do czerwca 2022 roku, co było związane z większą zawartością tego pierwiastka w urobku. Produkcja miedzi elektrolitycznej wyniosła 48,9 tys. ton i była większa o 2,2 tys. ton (+5 proc.) w porównaniu do czerwca 2022 roku” – wskazali w piśmie związkowcy.

„Na tak wysoki poziom produkcji wpływa bezsprzecznie ciężka praca i wielki wysiłek pracowników Polskiej Miedzi, w szczególności kopalń oraz praca w godzinach nadliczbowych pozwalająca na realizację planów produkcyjnych na takim wysokim poziomie. Podsumowując powyższe, uważamy wypłatę specjalnej premii lub innej nagrody jako niezbędną i motywującą do dalszej efektywnej pracy w coraz trudniejszych warunkach” – czytamy dalej w piśmie.

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego tygodnia spółka podała wyniki produkcyjne i finansowe za pierwsze półrocze br. W tym okresie przychody Grupy Kapitałowej KGHM wyniosły 17,76 mld zł, wynik EBITDA (zysk operacyjny przed odliczeniem odsetek od oprocentowanych zobowiązań, podatków oraz amortyzacji) – 3,15 mld zł, a zysk netto – 401 mln zł. Natomiast w przypadku KGHM Polska Miedź było to odpowiednio: 15,51 mld zł, 2,23 mld zł oraz 1,2 mld zł.

Dla porównania w pierwszym półroczu minionego 2022 roku przychody Grupy Kapitałowej KGHM wyniosły 17,93 mld zł, wynik EBITDA – 5,31 mld zł, a zysk netto – 4,18 mld zł. Jeśli chodzi o KGHM Polska Miedź przychody wyniosły – 15,21 mld zł, wynik EBITDA – 3,44 mld zł, a zysk netto – 2,81 mld zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego.