Jest porozumienie w sprawie nagrody. Wiadomo, ile dostaną górnicy

fot: Krystian Krawczyk

Euro kosztowało we wtorek rano 4,58 zł, dolar 4,29 zł, a frank 4,42 zł

fot: Krystian Krawczyk

We wtorek (22 sierpnia) przedstawiciele związków zawodowych z KGHM Polska Miedź oraz zarządu spółki podpisali porozumienie w sprawie wypłaty zaliczkowej na poczet dodatkowej nagrody rocznej za pierwsze półrocze 2023 roku oraz dodatkowej jednorazowej nagrody za ten okres. Łączna wypłata wyniesie ok. 35 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia i trafi na konta pracowników 30 sierpnia br.

Podpisane we wtorek porozumienie składa się dwóch punktów, które przytaczamy poniżej.

„1. Uwzględniając uwarunkowania makroekonomiczne oraz osiągnięte przez Spółkę wyniki za 6 m-cy 2023 r. strony uzgadniają, że wysokość wypłaty zaliczkowej na poczet dodatkowej nagrody rocznej, o której mowa w pkt. 10-12 załącznika nr 11 do ZUZP, za I półrocze 2023 r. wyniesie 3 proc.”

„2. Strony doceniając znaczący wkład pracowników w realizację zadań produkcyjnych uzgadniają wypłatę dodatkowej nagrody w wysokości 2 proc. wynagrodzeń określonych w załączniku nr 11 do ZUZP, tak aby łączna wypłata dla pracownika wyniosła 5 proc. wynagrodzeń za I półrocze 2023 r.”

O tym, jaka będzie wysokość wypłaty nagrody z zysku za pierwsze półrocze tego roku, poinformowali przedstawiciele Krajowej Sekcji Górnictwa Rud Miedzi NSZZ „Solidarność”.

- W tym roku będzie to 5 proc. (tj. ok. 35 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia). Wypłata nagrody nastąpi 30-08-2023 r. - wskazali w informacji dla załogi.

Przypomnijmy, że podsumowując pierwsze półrocze br. miedziowy koncern pochwalił się bardzo dobrymi wynikami produkcyjnymi. Produkcja górnicza miedzi w koncentracie w KGHM Polska Miedź wyniosła 202,3 tys. ton i była wyższa o blisko 2 proc. w stosunku do wyniku za pierwsze półrocze 2022 roku (198,9 tys. ton). Produkcja miedzi elektrolitycznej była na podobnym poziomie, jak w analogicznym okresie 2022 roku: 295,8 tys. ton (pierwsze półrocze 2023 r.) w stosunku do 296,3 tys. ton (pierwsze półrocze 2022 r.). Produkcja srebra w koncentracie to 677,4 tony, co – jak wskazali przedstawiciele spółki - stanowi najlepszy półroczny wynik do porównywalnego okresu od 2004 roku. Natomiast produkcja srebra metalicznego w pierwszym półroczu 2023 roku wyniosła 699 ton (+ 31 ton w odniesieniu do pierwszego półrocza 2022 roku) i była najwyższa w porównywalnym okresie od 2018 roku.

Gorzej wypadły wyniki finansowe. W pierwszym półroczu tego roku przychody Grupy Kapitałowej KGHM wyniosły 17,76 mld zł, wynik EBITDA (zysk operacyjny przed odliczeniem odsetek od oprocentowanych zobowiązań, podatków oraz amortyzacji) – 3,15 mld zł, a zysk netto – 401 mln zł. Natomiast w przypadku KGHM Polska Miedź było to odpowiednio: 15,51 mld zł, 2,23 mld zł oraz 1,2 mld zł. Jak wskazali przedstawiciele spółki, wyniki EBITDA są jednymi z lepszych wyników wypracowanych w ciągu ostatnich sześciu lat.

Dla porównania w pierwszym półroczu minionego 2022 roku przychody Grupy Kapitałowej KGHM wyniosły 17,93 mld zł, wynik EBITDA – 5,31 mld zł, a zysk netto – 4,18 mld zł. Jeśli chodzi o KGHM Polska Miedź przychody wyniosły – 15,21 mld zł, wynik EBITDA – 3,44 mld zł, a zysk netto – 2,81 mld zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.