kopalnie

Lista artykułów

Ile za węgiel deputatowy? Pracownicy otrzymają prawie 12 tys. zł

W 2024 roku w Polskiej Grupie Górniczej (PGG) wysokość ekwiwalentu za deputat węglowy wyniesie 1470 zł za tonę. To taka sama stawka, jak w minionym roku. Górnikom przysługuje deputat węglowy w wymiarze rocznym 8 ton. Zamiast węgla mogą również pobierać deputat w postaci ekwiwalentu pieniężnego. Jak poinformowali przedstawiciele PGG w tym roku wysokość deputatu węglowego dla

Wypłata czternastki zagrożona? Przedstawiciele spółki odpowiadają

Jak zapewniają przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej (PGG), wypłacana w lutym nagroda roczna, zwana potocznie czternastką lub 14. pensją, zostanie wypłacona w terminie. Sytuacja finansowa węglowych spółek nie jest najlepsza. Nie jest tajemnicą, że bez dotacji z budżetu państwa już w pierwszym kwartale tego roku niektóre z nich mogą utracić płynność finansową. Jak w

Chcą pilnych rozmów na temat podwyżek dla górników

W piśmie do zarządu spółki Węglokoks Kraj związkowcy zwrócili się o o pilne przystąpienie do negocjacji w przedmiocie wzrostu wynagrodzeń pracowników. Do spółki należy kopalnia Bobrek w Bytomiu. Pismo w tej sprawie związki zawodowe Węglokoksu Kraj wysłały do zarządu spółki w środę, 10 stycznia. „Zakładowe Organizacje Związkowe działające w Węglokoksie Kraj zwracają

Kopalniana orkiestra obchodzi jubileusz

Zakładowa Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Brunatnego Turów zagra w sobotę, 20 stycznia, o godz. 16 w Bogatyńskim Ośrodku Kultury wyjątkowy koncert dla mieszkańców zorganizowany w związku z obchodami jej 75-lecia. W programie nie zabraknie niespotykanych nigdzie indziej aranżacji popularnych utworów muzycznych w wykonaniu turoszowskich muzyków, których wspomogą znakomici soliści.

W kolejnych węglowych spółkach związkowcy chcą dodatkowego urlopu

Przedstawiciele związków zawodowych z Południowego Koncernu Węglowego (dawniej Tauron Wydobycie) oraz Węglokoksu Kraj zwrócili się do zarządów spółek w sprawie dodatkowego urlopu zdrowotnego dla pracowników zakładów przeróbki węgla. Takie rozwiązanie właśnie zostało przyjęte w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW). Związkowcy z Węglokoksu Kraj – przypomnijmy, że

Górnicy z dodatkowym wolnym dniem. Mają czas do marca

Pracownicy Południowego Koncernu Węglowego (dawniej Taurona Wydobycie) do końca marca br. mogą odebrać dzień wolny za wypadające w minioną sobotę Święto Trzech Króli. Jeśli sami nie wskażą daty, to wolnym dniem będzie piątek, 29 marca. Ponieważ w tym roku ustawowo wolne od pracy Święto Trzech Króli wypadało w sobotę, pracownicy mają z tego powodu prawo do dodatkowego dnia

1704973935 polnik2

Górnik z PGG ma apetyt na podbój kosmosu

Inspektor działu elektrycznego z oddziału Teletechniki i Automatyki oraz Gazometrii kopalni Marcel Paweł Polnik stworzył system sterowania łazikiem marsjańskim, bazujący na głębokich sieciach neuronowych. Za swoją pracę dyplomową magisterską, która powstała w katedrze Podstaw Konstrukcji Maszyn na wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej, zajął 3 miejsce w

Wiceprezes górniczej spółki zrezygnował i został szefem kopalni

Wiceprezes KGHM Marek Świder złożył dymisję we wtorek, 9 stycznia. Jak się jednak okazuje nie pożegnał się w ten sposób z miedziowym koncernem, a jedynie „przeniósł się” na inne, mniej eksponowane, ale wciąż dobrze płatne stanowisko – od środy, 10 stycznia, jest dyrektorem Zakładów Górniczych Rudna. Wiceprezes KGHM Polska Miedź ds. produkcji Marek Świder we wtorek, 9