kopalnie

Lista artykułów

Ministrowie jadą do Brukseli w sprawie górnictwa. Wiadomo kiedy

5 lutego br. minister przemysłu Marzena Czarnecka oraz minister aktywów państwowych Borys Budka spotkają się w Brukseli z komisarzami unijnymi. Rozmowy będą dotyczyły notyfikacji umowy społecznej dla górnictwa. O planowanym spotkaniu w środę (10 stycznia) na portalu X (dawniej Twitter) poinformowała minister przemysłu Marzena Czarnecka. „Wspólnie z ministrem @bbudka spotkam się

Najgłębszy szyb w Polsce zyskał patrona

Wybitny geolog, współodkrywca złóż miedzi na Dolnym Śląsku został patronem należącego do KGHM szybu GG-1 w Kwielicach. Budowa szybu to jedna z najważniejszych inwestycji w historii miedziowego giganta. W czerwcu doszło do kluczowego dla tego projektu połączenia z wyrobiskami poziomymi ZG Rudna na głębokości 1348 m, czyli najgłębiej w Polsce. – Uroczystość nadania imienia

Górnicy chcą podwyżek. Ultimatum dla zarządu

W środę, 10 stycznia, odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji związkowych z zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) dotyczące podwyżek na 2024 rok. Związkowcy chcą, aby ich żądania płacowe zostały spełnione do 24 stycznia, w przeciwnym wypadku rozpoczną spór zbiorowy. Jak poinformowali przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych w JSW

Inwestycje w węgiel tak, ale nie na Śląsku

O perspektywy i wyzwania dla górnictwa węgla kamiennego zapytaliśmy Jerzego Markowskiego. - Jedno jest pewne – wydobycie się będzie zmniejszało, kopalń będzie coraz mniej, inwestycji państwa w górnictwo nie będzie wcale – wskazuje górniczy ekspert oraz były wiceminister przemysłu. - Przyszłość górnictwa będzie pochodną tego, jak skonstruujemy politykę energetyczną

Gorsze wyniki węglowej spółki

W ostatnim kwartale minionego roku kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) wyprodukowały łącznie 3,39 mln ton węgla. To wynik gorszy zarówno w porównaniu do poprzedniego kwartału (o 0,9 proc.), jak i analogicznego okresu minionego roku (o 2,4 proc.). O wynikach produkcyjnych w czwartym kwartale 2023 roku JSW poinformowała w raporcie giełdowym we wtorek, 9 stycznia br. Łącznie

Górnictwo może pójść w dobrym kierunku

O to, jakie są perspektywy dla branży górniczej w 2024 roku, zapytaliśmy Bogusława Ziętka, przewodniczącego WZZ „Sierpień 80”. - Jeżeli te wszystkie sugestie, z którymi pani minister (chodzi o minister przemysłu Marzenę Czarnecką - przyp. aut.) w dużej części się zgadzała, zostaną wzięte pod uwagę, to jestem pełen nadziei, że to wszystko może pójść w dobrym

Zmiana w zarządzie węglowej spółki

W poniedziałek, 8 stycznia, rada nadzorcza Bumechu powołała na stanowisko wiceprezesa spółki Michała Kończaka. Bumech jest właścicielem kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. „Bumech S.A., dalej: Spółka, Emitent informuje, iż Rada Nadzorcza Spółki powołała z dniem 08.01.2024 roku Pana Michała Kończaka do pełnienia funkcji członka Zarządu, powierzając mu funkcję

Hojne dodatki dla górników. Dołowi dostaną ponad 4,6 tys. zł

W poniedziałek, 8 stycznia br., w należącej do Polskiej Grupy Górniczej (PGG) kopalni Mysłowice-Wesoła zostało podpisane porozumienie dotyczące wypłaty kwoty jednorazowej. Dodatkowa kwota zostanie wypłacona w dwóch transzach, a najwięcej otrzymają pracownicy dołowi – łącznie 4 640 zł brutto. Porozumienie w tej sprawie podpisali przedstawiciele organizacji związkowych