górnicy

Lista artykułów

1601647156 demonsracja opzz

Górnicy i przedstawiciele innych branż manifestowali w Warszawie

W piątek, 2 października, w Warszawie odbyła się manifestacja, w której wzięli udział górnicy, metalowcy, hutnicy. Protestowali przeciwko proponowanemu przez rząd kształtowi transformacji energetycznej i związanej z tymi likwidacji miejsc pracy w przemyśle. Demonstracja rozpoczęła się o godz. 11 przed  budynkiem siedziby Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogordzkiej. Następnie

1601283544 panelefotowoltaika

Górnicy znajdą pracę przy produkcji zielonej energii

Już w 2021 r. na terenach pokopalnianych w Brudzewie powstanie największa farma fotowoltaiczna w Polsce. Jej moc będzie ponad 18,5 razy większa od mocy największej działającej obecnie w naszym kraju elektrowni fotowoltaicznej w Czernikowie. Farma słoneczna ma mieć moc 70 MWp i może być kolejnym krokiem w odejściu od węgla kopalnego w Polsce, zwłaszcza że przy budowie nowej

1597154988 krew jsw9

Lek na COVID-19 z osocza górników gotowy

Ponad 3000 dawek leku z osocza pobranego głównie od górników, którzy przeszli COVID-19, zostało już wyprodukowanych przez Biomed Lublin. Już niebawem w ramach badań klinicznych otrzyma go 400 pacjentów zarażonych koronawirusem. Te badania będą prowadzone w czterech ośrodkach: w Lublinie, Bytomiu, Białymstoku i Warszawie. - Mamy lek na koronawirusa – mówił podczas konferencji

Znowu zawał na szychcie

  Jeszcze nie dobiegł końca III kwartał 2020 r., a nadzór górniczy zarejestrował już w statystykach osiem zgonów naturalnych, które miały miejsce przy pracy. Do siedmiu z nich doszło w kopalniach węgla kamiennego, jeden przypadek wydarzył się w zakładzie górniczym Polkowice-Sieroszowice (KGHM Polska Miedź). Przypomnijmy, w 2019 r. na 12 zgonów naturalnych, sześć dotyczyło

1584005538 covid 19 pixabay

Wśród 45 nowo zakażonych na Śląsku jest dwóch górników

Podczas minionego weekendu w śląskich kopalniach odnotowano dwa nowe zakażenia koronawirusem wśród górników, przybyło też 11 ozdrowieńców - wynika z poniedziałkowych danych spółek węglowych. Obecnie z COVID-19 zmaga się jeszcze 85 górników: 60 w Polskiej Grupie Górniczej i 25 w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Jeszcze ponad miesiąc temu liczba aktywnych zakażeń w

Górnicy wykorzystani w politycznych interesach

Ukraińscy górnicy odpowiedzieli prezydentowi Białorusi Alaksandrowi Łukaszence, który zagroził, że strajkujących w jego kraju górników mogą zastąpić pracownicy z sąsiedniej Ukrainy. Nie jesteśmy łamistrajkami - oświadczyli ich ukraińscy koledzy. "Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podczas wizyty w agrokombinacie Dzierżyński pozwolił sobie na zagrożenie strajkującym

Boimy się powtórki z historii

Związkowcy biorący udział w rozmowach na temat przyszłości górnictwa na Śląsku podkreślają: "'Boimy się drugiego Wałbrzycha". Co tak naprawdę mają na myśli? Co takiego wydarzyło się na Dolnym Śląsku, jaką cenę ponieśli tamtejsi górnicy i ich rodziny 22 lata temu, kiedy zlikwidowano ich miejsca pracy? Wałbrzyskie kopalnie były nierentowne od dawna i już w latach 80.,

Szósty dzień z kolei maleje liczba zakażonych górników

Wtorek, 18 sierpnia, jest szóstym z kolei dniem, kiedy zmalała liczba zakażonych koronawirusem pracowników śląskich kopalń - wynika z danych spółek węglowych. Obecnie z infekcją SARS-CoV-2 zmaga się łącznie 1061 górników - 37 mniej niż dzień wcześniej. Przybyły 23 nowe zakażenia oraz 60 ozdrowieńców. We wtorek Polska Grupa Górnicza (PGG) poinformowała o 20 nowych