górnicy

Lista artykułów

Powinniśmy przestać być egoistami

Dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zaznacza, że testy wykonywane przy diagnostyce COVID-19 są w większości bardzo czułe i bardzo wiarygodne. - Natomiast mogą dawać, i wcale nie tak rzadko dają, wyniki fałszywie ujemne - mówi naukowiec. Przestrzega, że wirus może być z nami jeszcze dwa, trzy lata i wskazuje, jakie

Górnicy ofiarami oszustów

W rękach śledczych jest Bartłomiej P., były prezes zarządu spółki Real Estate Inwestorbp z siedzibą w Warszawie. Podejrzany usłyszał zarzuty doprowadzenia co najmniej 177 osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości o łącznej wysokości co najmniej 1,7 mln zł. Większość to emerytowani górnicy. Bartłomiej P. został zatrzymany 14 października br. na

Górnicy narzekali na testy. Jaka jest ich wiarygodność?

Jak zaznacza dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, testy wykonywane przy diagnostyce COVID-19 są w większości bardzo czułe i bardzo wiarygodne. - Natomiast mogą dawać i wcale nie tak rzadko dają wyniki fałszywie ujemne - mówi naukowiec. Cała rozmowa w najbliższym wydaniu Górniczej w czwartek, 22 października. Podczas pierwszej fazy

Górnicy apelują do premiera o gest, który może dużo zmienić

Wolny Związek Zawodowy Sierpień 80 wystosował pismo do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie sytuacji górników-krwiodawców. To właśnie oni, poprzez swoje zaangażowanie i oddawanie osocza po przebytym COVID-19,  znacząco przyczynili się do ratowania zdrowia i życia mniej odpornych pacjentów oraz mieli swój udział w tworzeniu leku na tę chorobę. Niestety, jak przypomina WZZ

Miasto włączy się w proces łagodzenia skutków likwidacji kopalń?

Katowiccy radni Koalicji Obywatelskiej zwrócili się do prezydenta Marcina Krupy o podjęcie działań mających na celu łagodzenia skutków likwidacji górnictwa w Katowicach. Apelują o "przejęcie inicjatywy i aktywny udział władz miasta" w procesie łagodzenia skutków transformacji górnictwa. Radni Koalicji Obywatelskiej w środę, 14 października, skierowali w tej sprawie

1602668693 zbiorka krwi twd

Górnicy od początku roku oddali już ponad 320 litrów krwi

Górnicy Taurona podczas 15 akcji charytatywnych przeprowadzonych od początku roku oddali już ponad 320 litrów krwi. To realna pomoc dla szpitali na Śląsku i w Małopolsce - poinformowali w nadesłanym komunikacie przedstawiciele Taurona Wydobycie. Przedstawiciele spółki przypominają, że od początku pandemii Ministerstwo Zdrowia i Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

1394805721 prezes kwiatkowski 16

Przed górnictwem jest przyszłość, ale...

Produkcja i sprzedaż węgla w Polsce wciąż utrzymuje się na niskich poziomach, a głównym problemem jest w tej chwili nadpodaż węgla, będąca jednym z następstw pandemii covid-19. Jak podaje katowicki oddział ARP, na koniec lipca stan zapasów wyniósł 7,9 mln t niesprzedanego surowca i jest to poziom najwyższy od kilku lat. – Przed górnictwem jest przyszłość, ale tylko

1593677826 osocze ozdrowiency jsw

Wyprodukowano ponad 3000 dawek leku

Czy to będzie przełom w leczeniu Covid-19? Czy uratuje wiele ludzkich istnień? Na to pytanie odpowiedź dostaniemy za kilka miesięcy, po zakończeniu badań klinicznych. Rokowania są optymistyczne. Póki co mamy już ponad 3000 dawek leku z osocza pobranego głównie od górników, którzy przeszli COVID-19. Preparat został wyprodukowany przez Biomed Lublin. Immunoglobulina anty-SARS-CoV-2