górnicy

Lista artykułów

Konsument, desperados, inwestor, czyli...

Socjolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Marek Szczepański badał losy górników przed laty, gdy otrzymali oni odprawy z kopalń. O wynikach tych badań i wnioskach, jakie można wyciągnąć z tamtych czasów, żeby pomóc górnikom, którzy teraz wezmą odprawy, porozmawia z profesorem redaktor Jacek Madeja.  - Z zespołem naukowców przebadał pan losy górników, którzy

Górnicy ścigali się na biegówkach

Ponad 100 zawodniczek i zawodników rywalizowało podczas XX Górniczych mistrzostw w narciarstwie biegowym. Zawody pod Patronatem Honorowym Ministra Aktywów Państwowych odbyły się na trasach biegowych COS Istebna - Kubalonka. Mistrzostwa, które odbyły się w sobotę 27 lutego zorganizował ZZG w Polsce działający w Górniczym Przedsiębiorstwie Inwestycyjnym w Rybniku. W tegorocznej

Chcemy, żeby gwarancje zatrudnienia były ustawowe

O umiarkowanym optymizmie mówił po zakończeniu wtorkowego spotkania zespołu plenarnego pracującego nad umową społeczną dla górnictwa szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. Kwestiami spornymi są wciąż zapisy dotyczące mechanizmu subsydiowania kopalń oraz notyfikacji umowy przez Unię Europejską. - Zaczynam być, umiarkowanym bardzo, ale optymistą. Dzisiaj udało

Zmarł Erwin Sówka - malarz i emerytowany górnik

W czwartek, 21 stycznia, zmarł Erwin Sówka. Sówka był malarzem z kręgu prymitywistów i emerytowanym górnikiem, który pracował w katowickiej kopalni Wieczorek. Erwin Sówka urodził się 18 czerwca 1936 w Giszowcu w rodzinie górniczej. Malarz i emerytowany górnik był ostatnim żyjącym członkiem legendarnej Grupy Janowskiej (grupa skupiała malarzy-amatorów z katowickiego Janowa).

Górnicy otrzymają odprawy, ich wysokość będzie tematem rozmów

Ci, którzy odejdą z górnictwa otrzymają odprawy - mówił w czwartek, 14 stycznia, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Dodał, że osoby, którym do emerytury brakują np. cztery lata, dostaną przez ten okres 80 proc. wynagrodzenia. W środę związkowcy, szefowie spółek węglowych i przedstawiciele rządu w Katowicach rozmawiali na temat umowy społecznej dotyczącej

Górnicy dołowi nie są bardziej narażeni na COVID-19 od innych pracowników

- Górnicy dołowi nie są bardziej narażeni na zakażenie koronawirusem od pracowników powierzchni kopalń oraz osób zatrudnionych w innych branżach, gdzie tworzą się skupiska ludzkie - oceniają naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach. Wkrótce nakładem wydawnictwa GIG ukaże się monografia zatytułowana "Zagrożenie wirusem SARS-CoV-2 w kopalniach podziemnych",

Co dziesiąty górnik nie widzi się poza kopalnią

Badania przeprowadzone w II kwartale 2019 r. na grupie 305 górników zatrudnionych w PGG wskazały, że większość ankietowanych oceniała swoje kwalifikacje zawodowe jako umożliwiające zdobycie innej pracy w górnictwie lub w przedsiębiorstwie niezwiązanym bezpośrednio z wydobyciem i przeróbką węgla – informuje Instytut Badań Strukturalnych. Co czwarty badany uznał, że jego

1606736893 jsw akcja

Barbórkowa akcja JSW przyniosła efekt

600 dawców, 190 litrów krwi i 56 litrów osocza - to wynik dwudniowej barbórkowej akcji zorganizowanej wspólnie przez JSW oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu - poinformowała Jastrzębska Spółka Węglowa w komunikacie. Co roku o tej porze górnicy świętują Barbórkę. Pandemia koronawirusa spowodowała jednak, że tłumne biesiady i karczmy piwne nie