Świnoujście: w terminalu LNG załadowano pierwszy ISO-kontener

1495462373 terminal swinoujscie gaz system pl

fot: gaz-system.pl

3 mln m sześć LNG to po rozprężeniu aż 1,9 mld m sześc. gazu, który z terminalu w Świnoujściu (na zdjęciu) trafił do krajowej sieci

fot: gaz-system.pl

Pierwszy kriogeniczny kontener zbiornikowy (ISO-kontener) napełniono skroplonym gazem ziemnym w terminalu LNG w Świnoujściu - poinformował operator terminala, spółka Polskie LNG. Dotychczas w gazoporcie napełniano LNG autocysterny.

Kriogeniczne kontenery zbiornikowe wykorzystywane są powszechnie do transportu gazów atmosferycznych oraz LNG w transporcie intermodalnym - morskim, drogowym i kolejowym. Mogą pełnić funkcję stacjonarnych zbiorników magazynowych tam, gdzie z różnych względów nieopłacalna jest budowa np. stacjonarnej stacji satelitarnej LNG. ISO-kontener o długości 40 stóp załadowano 16,2 tonami LNG.

- Naszym celem jest budowa rynku LNG w Polsce i regionie. Jednym z nieodłącznych elementów kształtowania rynku jest rozwój portfela świadczonych przez Polskie LNG usług. Uruchomiliśmy właśnie dodatkową możliwość załadunku LNG w kriogeniczne zbiorniki, które możemy porównać do mobilnych magazynów gazu skroplonego - powiedział cytowany w komunikacie prezes Polskiego LNG Paweł Jakubowski.

Jak wyjaśnił, oznacza to, że odbiorca będzie mógł wykorzystać gaz w dowolnym miejscu i czasie, bez konieczności posiadania w tym celu dodatkowej infrastruktury. - Mamy nadzieję, że ten segment naszych usług będzie się w najbliższym czasie intensywnie rozwijał - dodał.

Polskie LNG - spółka-córka Gaz-Systemu - jest właścicielem i operatorem terminala.

Spółka pracuje nad programem rozbudowy infrastruktury gazoportu, co pozwoli uruchomić w przyszłości kolejne usługi, w tym m.in. możliwość załadunku gazu skroplonego na ISO-kontenery umieszczone na wagonach kolejowych. Planowana jest także obsługa jednostek pływających różnej skali, poprzez ich bunkrowanie, ładowanie LNG na bunkierki, czyli statki zaopatrujące w paliwo inne jednostki, jak również przeładunek LNG z jednostek większych na mniejsze i z lądu na statki.

Wśród planowanych elementów rozbudowy jest także dostawienie trzeciego zbiornika do magazynowania LNG oraz zwiększenie mocy regazyfikacyjnych terminala z 5 do 7,5 mld m sześc. rocznie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.