Protesty przeciwko uruchomieniu kopalni

1629453285 orlen

fot: Orlen

Urządzenia przeznaczone są do uzupełniania stanu baterii pojazdów elektrycznych podczas postoju bądź pełnego ładowania w ciągu nocy

fot: Orlen

Serbowie protestują przeciwko kopalni litu i miedzi Rio Tinto. Tamtejszy rząd podkreśla, że to zagraża transformacji energetycznej. Chodzi o projekt Jadar, który może zaspokoić zapotrzebowanie na lit Europy w 90 proc.

Jak donosi agencja Reuters, setki protestujących w zachodnim serbskim mieście Loznica zgromadziło się 16 października, aby sprzeciwić się planowanemu projektowi litu Rio Tinto w regionie, twierdząc, że jego rozwój zaszkodzi środowisku.

Protest nastąpił po tym, jak rządząca koalicja, która ma zdecydowaną większość w parlamencie, odrzuciła projekt ustawy opozycji przewidujący zakaz wydobywania i poszukiwania litu i boranów. Protestujący machali serbskimi flagami i transparentami z napisami „Nie będziesz kopać” i „Odejdź od Jadaru”, podczas gdy z głośników rozbrzmiewały patriotyczne pieśni i muzyka ludowa. Domagali się zakończenia projektu i ogłosili blokady dwóch dróg regionalnych w sobotę, 20 października.

Lit, uważany przez UE i USA za materiał krytyczny, jest stosowany w akumulatorach do pojazdów elektrycznych i urządzeń mobilnych.

- W 2022 r. rząd serbski cofnął licencje na wart 2,4 mld dolarów projekt Jadar Lithium firmy Rio Tinto w pobliżu Loznicy po masowych protestach grup ekologicznych. Jeśli zostanie wdrożony, projekt Jadar firmy Rio Tinto mógłby zaspokoić 90 proc. obecnego zapotrzebowania Europy na lit, co zapewniłoby firmie pozycję jednego z wiodących producentów litu na świecie. Ekolodzy i większość partii opozycyjnych twierdzą, że kopalnia może zanieczyścić ziemię i wodę w tym rejonie, co wpłynie na rolnictwo, będące głównym źródłem dochodu dla wielu osób w regionie - donosi .

Według źródeł rządowych wydobycie może rozpocząć się już w 2028 r. Rio Tinto zapewnia, że projekt będzie zgodny z rygorystycznymi wymogami środowiskowymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

Spółdzielnia energetyczna Węglokoksu stawia na rozwój

Spółdzielnia Energetyczna Węglokoks Energia SE 1 wkracza w kolejny etap rozwoju, konsekwentnie zwiększając skalę wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz rozszerzając grono odbiorców korzystających z zielonej energii produkowanej lokalnie.

Sklep PGG z nową funkcją. Odstąpienie od umowy online bez dodatkowych formalności

Polska Grupa Górnicza wprowadziła nowe rozwiązanie w swoim sklepie internetowym. Klienci mogą teraz odstąpić od umowy bezpośrednio z poziomu Profilu Klienta, bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy i wysyłania pism.

1541878885 solitaire rury zat finska nord stream 2

Podejrzany o wysadzenie Nord Streamu zatrzymany w Chorwacji. Wcześniej polski sąd odmówił wydania go Niemcom

Jak informują niemieckie media Wołodymyra Żurawlowa, obywatela Ukrainy podejrzanego przez prokuraturę Niemiec o udział w wysadzeniu gazociągów Nord Stream, zatrzymano w Chorwacji podczas zdjęć do thrillera "Snake Island" inspirowanego tym zdarzeniem.