Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał częściowy wyrok ws rozliczeń z Gazpromem za zakup gazu w ramach kontraktu jamalskiego od listopada 2017 r. - poinformował w środę Orlen. Trybunał oddalił roszczenia Orlenu oraz Gazpromu i ustalił nową, wyższą cenę kontraktową od 1 stycznia 2018 r.
Jak przekazał Orlen, Trybunał oddalił roszczenie spółki o obniżenie ceny kontraktowej od listopada 2017 r. lub od stycznia 2018 r., ale również roszczenie Gazpromu o podwyższenie ceny kontraktowej od listopada 2017 r.
W środę Orlen podał, że otrzymał informację o wydaniu 1 lipca 2025 r. przez Trybunał Arbitrażowy ad hoc w Sztokholmie częściowego wyroku w postępowaniu arbitrażowym rozpoczętym 14 stycznia 2022 r. z powództwa spółek: PAO Gazprom i OOO Gazprom Export, które dotyczyło m.in. zmiany ceny kontraktowej za gaz dostarczany do PGNiG (aktualnie Orlen) od listopada 2017 r. na podstawie kontraktu dotyczącego zakupu gazu ziemnego z dnia 25 września 1996 r., czyli tzw. kontraktu jamalskiego.
Spółka przekazała w komunikacie, że Trybunał oddalił roszczenie Orlenu o obniżenie ceny kontraktowej od listopada 2017 roku lub od stycznia 2018 roku, ale też roszczenie Gazpromu o podwyższenie ceny kontraktowej od listopada 2017 r. Ustalił nową, wyższą cenę kontraktową na dzień 1 stycznia 2018 roku oraz oddalił wszystkie dalej idące roszczenia Gazpromu o podwyższenie ceny kontraktowej na dzień 1 stycznia 2018 roku.
We wstępnej ocenie Orlenu, wsteczne rozliczenie wynikające z wyroku częściowego w okresie od stycznia 2018 roku do najwcześniejszej potencjalnej daty kolejnej zmiany ceny w ramach wniosków renegocjacyjnych z 2020/2021 roku wskazuje na występowanie różnicy do zapłaty przez Orlen w szacunkowej kwocie ok. 290 mln dol.
“Przy czym uznanie roszczeń pierwotnie składanych przez Gazprom w postępowaniu skutkowałoby występowaniem różnicy do zapłaty przez Orlen w kwocie ok. 1,7 mld dol.“ - dodała spółka.
Wskazała, że Trybunał nie określił sposobu rozliczeń stron wynikających z określenia nowej ceny kontraktowej ani nie zasądził żadnych kwot z tego tytułu, a ustalenie w zakresie ww. rozliczeń zostanie w pierwszej kolejności dokonane przez strony sporu. W przypadku sporu pomiędzy stronami w tym zakresie, kwestia ta zostanie rozstrzygnięta na dalszym etapie postępowania arbitrażowego.
Orlen poinformował, że analizuje treść wyroku częściowego jak również sposób rozpoznania skutków finansowych w wynikach finansowych Orlenu oraz będzie kontynuowała działania w celu ochrony interesu spółki w ramach kolejnych faz postępowania arbitrażowego z Gazprom.
Jak zauważyła spółka w komunikacie, wyrok częściowy Trybunału modyfikuje warunki cenowe kontraktu jamalskiego za okres od stycznia 2018 r. do najwcześniejszej potencjalnej daty kolejnej zmiany ceny w ramach wniosków renegocjacyjnych z 2020/2021 roku.
W ocenie, Orlenu wyrok trybunału arbitrażowego jest jednym z etapów wielowątkowego postępowania pomiędzy Orlenem a Gazpromem, które dotyczy warunków cenowych zakupów gazu na podstawie kontraktu jamalskiego w latach 2017-2022. W kolejnym etapie trybunał będzie ustalał warunki cenowe na lata 2021-22.
“Orlen działa zgodnie z przepisami prawa i przestrzega obowiązujących sankcji, które obecnie uniemożliwiają dokonanie jakichkolwiek płatności wynikających z wyroku. Orlen jest dobrze przygotowany do kolejnych kroków prawnych i ochrony interesu spółki“ - zapewniła spółka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.