W Katowicach 21 lutego zbierze się Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników – dowiedział się portal netTG.pl Gospodarka-Ludzie od Wacława Czerkawskiego, przewodniczącego Rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) województwa śląskiego oraz współprzewodniczącego zespołu. Obrady odbędą się w Urzędzie Wojewódzkim, ich początek zaplanowano na godz. 11. Przypomnijmy, że ostatni raz zespół zebrał się w maju 2024 r.
- Do omówienia mamy wiele ważnych tematów. Zaczniemy od aktualnej sytuacji górnictwa. Stosowne dane w tej materii przedstawi Agencja Rozwoju Przemysłu. Kolejna sprawa to rozporządzenie metanowe. To bardzo ważny temat, bo w związku z nim pojawiło się zagrożenie, że niektóre kopalnie musiałby zostać wcześniej zamknięte. Chcemy zobaczyć jak wygląd to w tej chwili. Będziemy także rozmawiać o zmianach w Prawie geologicznym i górniczym. Tu sytuację ma omówić przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Wokół tej sprawy mogą pojawić się największe kontrowersje. Na pewno padną też pytania dotyczące nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa. Ponadto wolne wnioski – stwierdził przewodniczący Czerkawski.
Dodał, że nie wierzy w to, aby w czasie obrad nie pojawił się temat ruchu Bielszowice i jego przyszłości oraz notyfikacji i realizacji umowy społecznej.
Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników został powołany w wyniku ustaleń strony rządowej ze związkową w grudniu 1992 r. i reaktywowany porozumieniem po strajkowym w maju 1993 r. Działa na podstawie regulaminu przyjętego w 2018 r.
W skład zespołu wchodzi strona rządowa (reprezentowana przez przedstawicieli w randze sekretarzy lub podsekretarzy stanu po jednym z ministerstw: aktywów państwowych, rodziny, pracy i polityki społecznej, finansów, rozwoju i technologii oraz klimatu i środowiska). Strona społeczna (przedstawiciele związków zawodowych działających w górnictwie) oraz strona pracodawców (co najmniej 5 przedstawicieli spośród osób wyznaczonych przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową).
Strony mogą zapraszać do prac w zespole jako obserwatorów przedstawicieli innych organizacji związkowych i pracodawców działających w branży oraz ekspertów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Bzdury kolego gadasz, najpierw ujawnijcie rozmowy ws. Umowy społecznej w której braliście udział jako centrale. Zgodziliście się na taką oś czasu dla kopalń w odwrotnej kolejności. Najgorsze kopalnie pozostają najdłużej a te najlepsze likwidowane od początku. Tu żeście się wykazali fachowością układową. Brawo!! Związkowcu.
Naiwni jak dzieci, do wyborów ministrowie mają zakaz zmiany czegokolwiek, po wyborach likwidacja górnictwa ma przyspieszyć.
Takie rozmowy powinny być transmitowane w necie żeby górnicy zobaczyli jak walczą związkowcy W tych czasach to nic trudnego tylko .... związkowcy się na to nie zgodzą.