Polska Grupa Górnicza, Południowy Koncern Węglowy i Węglokoks Kraj rozpoczęły wspólne prace nad nowym systemem wynagrodzeń pracowników. Związane jest to z koniecznością dostosowania obecnych systemów do założeń projektu Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę - poinformowała PGG w komunikacie.
Najistotniejszą dla spółek węglowych zmianą - wynikającą z projektu Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu o pracę - jest wprowadzenie zapisu mówiącego o tym, że płaca zasadnicza nie może być mniejsza niż płaca minimalna. Obecne rozwiązania płacowe w spółkach węglowych nie gwarantują tego wszystkim pracownikom dlatego zachodzi konieczność wypracowania nowych regulacji w tym zakresie. W 2025 r. minimalne wynagrodzenie krajowe wynosi 4666 zł.
Polska Grupa Górnicza, Południowy Koncern Węglowy oraz Węglokoks Kraj objęte są Umową społeczną, otrzymują dotacje na redukcje zdolności produkcyjnych, mają podobną strukturę stanowisk pracy, a wysokość średniego miesięcznego wynagrodzenia jest taka sama. Dlatego zdecydowano o rozpoczęciu prac nad opracowaniem i wprowadzeniem w każdej ze spółek jednolitych mechanizmów umożliwiających dostosowanie funkcjonujących w nich systemów wynagrodzeń pracowników do zmian w ustawie.
Jak informuje PGG, główne założenia zmian w systemach wynagrodzeń są dyskutowane ze stroną społeczną w każdej ze spółek. Podczas spotkań przekazano m.in. założenia prac oraz zaprezentowano pomysły i koncepcje, które zostaną wykorzystane m.in. do dokonania stosownych przeliczeń i ocenienia efektów zwiększenia płacy zasadniczej.
Wprowadzenie nowego systemu płac docelowo ma zwiększyć płacę zasadniczą w stosunku do stosowanych obecnych rozwiązań, ograniczyć liczbę składników wynagradzania oraz uprościć system wynagradzania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jak łączyli kopalnie to już pracowali nad tym i nic. Lata płyną a na kopalniach jak za PRLu. Jakim cudem górnictwo istnieje jak taki bajzel na kopalniach. Od groma władzy,szczebli decyzyjnych ,sztucznych stanowisk i brak nadzoru nad górnictwem . Pracuje już 18 kat i niczego dobrego powiedzieć nie można. Układy,przerwały i robienie z ludzi idiotów to jest twarz polskiego górnictwa.
@Xxx. Im więcej OZE tym dłużej będą robić górnicy na dole.
Wy zamiast podwyżek zastanówcie się jak długo będziecie jeszcze robić na dole
Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo. Na pewno nie będą wyższe zarobki...tak zrobią aby było mniej...
Już ujednolicają system płać z 5 lat i nie ma końca. Kreatywna księgowość w PGG.
Piniendzy ni ma i nie będzie.....
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Ja obstawiam że stracimy 14-stke i kartę górnika ....zostawia tylko barborke
Jakie podwyżki wszystko jest zblokowane przez unię lepiej się ciesz że to jeszcze funkcjonuje za 3 lata wiekszosc na urlopy pójdzie
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Nie rozumie problemu jest jakiś wykaz stanowisk przecież, każde stanowisko tyle albo tyle i wszystko
Kopi za chwilę węgiel i 14-stkę wliczą ci do wypłaty i to będzie wasza podwyżka. Wiecie już o tym czy jeszcze was nie poinformowali panowie z ZZ?
Właśnie, co z tegorocznymi należnymi podwyżkami w PGG ? Czy związkowcy coś działają w tej materii czy boją się pana premiera i innych dygnitarzy?
Jeszcze nie było tak jak wprowadzali jakieś nowe systemy żeby ludzie na wypłatę mieli trochę więcej Za każdym razem płacą była okrojona .A wiem co piszę bo pracowałem 29 lat w kopalni
A co z tegrpcznymi podwyzkami w PGG ?? Wie ktoś coś?
Czy to prawda, że równocześnie trwają pracę nad połączeniem tych trzech podmiotów czyli PGG, PKW i Weglokoks Kraj w jeden podmiot???
Będą pracować nad tym ze 3 lata, jakby to była fizyka kwantowa. To powinno być maks 2-3 miesiące i gotowe rozwiązania a tu będzie dramat i liczenie prostych rzeczy latami.