Realizacja aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK) nawet w ambitnym scenariuszu nie pozwoli Polsce zrealizować unijnego celu ograniczenia emisji o co najmniej 55 proc. do 2030 r. - przyznała w czwartek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska.
Jak sygnalizowała, realizacja ambitnego scenariusza KPEiK pozwoli osiągnąć redukcję emisji na poziomie ok. 50 proc., natomiast w scenariuszu bazowym będzie to ok. 35 proc. redukcji.
Podczas czwartkowych obrad połączonych sejmowych komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych oraz komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa wiceminister Zielińska mówiła o projekcie aktualizacji KPEiK oraz o zgodnych z nim działaniach resortu, które mają zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju w najbliższych latach.
Zielińska zaznaczyła, że gotowa jest już ustawa mocowa, przedłużająca rynek mocy, a zatem wsparcie dla bloków węglowych do 2028 r.
- W międzyczasie bierzemy się bardzo ostro do pracy nad kolejnym rozwiązaniem, które zabezpieczy nas, jeśli chodzi o wystarczalność mocy po tym roku - zapowiedziała.
- Musimy też rozwijać i przyspieszać rozwój kolejnych technologii i stąd jako Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiadające za energetykę, przynieśliśmy do Sejmu i przeprocesowaliśmy rekordową liczbę różnych rozwiązań, które mają na celu przyspieszenie rozwoju energetyki rozproszonej, zabezpieczenie cenowe, rozwój prosumenta - wymieniała.
- Za chwilę przyniesiemy i odblokujemy już, mam nadzieję, ostatecznie wiatraki na lądzie, które dają dzisiaj na świecie najtańszą energię. Oprócz tego biogaz, biometan - to kluczowe paliwa, które pomogą uniknąć kosztów, bo odnawialny biometan będzie mógł zasilić to, co dzisiaj jest opalane gazem ziemnym. Im szybciej rozwiniemy biometan, tym szybciej uniezależnimy się od importu gazu - argumentowała.
Wiceszefowa MKiŚ przypomniała, że projekt KPEiK prognozuje wzrost mocy zainstalowanych ogółem o jedną trzecią - do 96 GW mocy w bardziej ambitnym scenariuszu.
Mówiła też, że system wykorzystujący pogodowo zmienne moce, jak morska i lądowa energetyka wiatrowa oraz fotowoltaika mają stabilizować: moce biomasowe, wykorzystujące biogaz, biometan, a także energetyka jądrowa dopełniająca miks przed 2040 r. i wodór.
Zielińska zwróciła przy tym uwagę na rolę magazynowania energii oraz sprzężenie pomiędzy elektroenergetyką, a sektorem ciepłownictwa - ten drugi, jeśli będzie wyposażony w magazyny ciepła, będzie w stanie być elementem stabilizującym w sektorze energetycznym.
Jako bardzo ważny element wiceminister określiła węgiel kamienny dopełniający miks tak, żeby “on był w pełni zintegrowany z wnioskiem notyfikacyjnym dotyczącym górnictwa węgla kamiennego“.
- KPEiK nie pokazuje konkretnie wolumenów wydobycia, ten dokument koncentruje się na produkcji. Ale chcemy, żeby ta produkcja energii z węgla była całkowicie zintegrowana z wydobyciem węgla, które jest zapisane we wniosku notyfikacyjnym - zapewniła wiceminister klimatu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Pomylenie pojęcia braku wiedzy z ambicją.