W środę, 18 grudnia, Porozumienie Związków Zawodowych Kadra wystąpiło z pismem do minister przemysłu Marzeny Czarneckiej, w którym wnosi o przekazanie informacji o stanie wniosku notyfikacyjnego, który Polska oficjalnie złożyła do Komisji Europejskiej 31 października, jako zaktualizowane zgłoszenie w sprawie pomocy publicznej związanej z redukcją zdolności produkcyjnych kopalń węgla kamiennego w Polsce.
Przewodniczący PZZ Kadra Dariusz Trzcionka w piśmie wniósł o informację dotyczącą stanu wniosku na dzień otrzymania pisma, a także o przekazanie aktualizacji na dzień zakończenia wstępnego postępowania wyjaśniającego KE, trwającego co do zasady maksymalnie 2 miesiące.
„Złożony wniosek przez Polskę do KE to realizacja umowy społecznej podpisanej w maju 2021 r. dotyczącej górnictwa skłania Nas do kolejnego pytania: kiedy otrzymamy do konsultacji projekt zmian ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego?” - czytamy dalej w piśmie.
„Porozumienie Związków Zawodowych Kadra wnosi o bieżące informowanie ze strony Pani Minister w przypadku przejścia do formalnego etapu dochodzenia przy notyfikacji, kiedy strony trzecie i państwa członkowskie mają krótki, bo miesięczny termin na przedstawienie swoich uwag” – kończy pismo przewodniczący Trzcionka.
Umowa społeczna, która została podpisana w maju 2021 r., to kluczowy dokument dla dalszego funkcjonowania kopalń – dokument ma zapewnić stabilne funkcjonowanie kopalń i stopniowe odchodzenie pracujących w tych zakładach ludzi przez kolejne dwie dekady. Umowa określa zasady i tempo wygaszania polskich kopalń węgla wydobywających węgiel energetyczny w perspektywie do 2049 r. Dokument zawiera m.in. gwarancje zatrudnienia oraz osłon socjalnych dla górników i przewiduje budżetowe dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych. To właśnie kwestia dopłat budżetowych sprawia, że mechanizm ten musi zaakceptować Unia Europejska. Mimo że od podpisania umowy minęły już ponad 3 lata, dokumentu wciąż nie udało się notyfikować w Komisji Europejskiej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.