REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
21 maja 2011 05:51 : : autor: Adam Maksymowicz 5.4 tys. odsłon

PIG: wizyta Prezydenta RP

W głównej Sali Muzeum Geologicznego Prezydenta powitał „Dyzio” – czyli opierzony dinozaur
fot: Archiwum Kancelarii Prezydenta

Trzy tygodnie po uchwaleniu przez Sejm nowej ustawy „Prawo geologiczne i górnicze” Prezydent RP – Bronisław Komorowski w dniu 19 maja  złożył wizytę w Państwowym Instytucie Geologicznym (PIG) w Warszawie.

 

Od strony organizacyjnej i medialnej jest to pozornie taka sama wizyta, jak każda inna. Tak jednak nie jest. Przede wszystkim dlatego, że w ogóle od chwili powstania PIG w 1919 roku, są to pierwsze tego rodzaju odwiedziny. Nigdy dotąd głowa państwa nie przybyła do tego Instytutu. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że zasługi PIG dla państwa polskiego są ogromne. Choćby już z tego powodu odwiedziny takie są uzasadnione. Wystarczy tu wspomnieć o odkryciu przez PIG złóż rud miedzi na Dolnym Śląsku (KGHM), Lubelskiego Zagłębia Węglowego (LZW - KWK Bogdanka)), czy też złoża siarki w rejonie Tarnobrzegu.  Dzięki odkryciom licznych złóż węgla brunatnego na jego podstawie powstał ogromny krajowy kompleks paliwowo – energetyczny. Ostatnio pracownicy PIG pilotują poszukiwania gazu łupkowego, który może uniezależnić nas od importu tego surowca energetycznego.

 

Nie zorientowani w sprawie politycy twierdzą, że zadania te przejmą gminy, które przejęły 90 procent tych funduszy. Jest to twierdzenie śmieszne. Gminy nie dysponują tej klasy kadrą naukową, ani nie są zainteresowane jakimiś poszukiwaniami poza własnym terytorium. Na decyzji tej straci państwo jako całość. Konkretniej PIG może będzie istniał dalej, ale już tylko jako atrapa i wspomnienie dawnych swoich dni chwały i sławy. Paradoksem politycznym jest fakt, że odpowiedzialny za kształt tego prawa Główny Geolog Kraju nie miał w tej sprawie nic do powiedzenia i został przez polityków całkowicie zaskoczony ich decyzjami. Nie ulega wątpliwości, że oprócz wszystkich kurtuazyjnych powodów tej wizyty sprawy dalszego istnienia PIG i możliwości „poprawienia” niefortunnych zapisów w ustawie były istotnymi powodami dla zaproszenia głowy państwa.

 

Przedstawił też żywo interesujący Prezydenta stan badań nad złożami gazu łupkowego. W rotundzie Biblioteki Geologicznej Prezydent zapoznał się z najcenniejszymi starodrukami oraz z cudem uratowanymi w czasie okupacji okazami geologicznymi. W głównej Sali Muzeum Geologicznego Prezydenta powitał „Dyzio” – czyli opierzony dinozaur, który szczerzy kły w centralnej części tego pomieszczenia.

 

Jak jednak wynikało z pierwszych słów przemówienia, to Muzeum Prezydent dobrze zna. Wielokrotnie w nim bywał z dziećmi, w czasach gdy mieszkał na Mokotowie. Wspominał, że ten gmach, pełen sekretnych zakamarków i dziwnych okazów, zachęcał go do zgłębienia tajemnic przyrody i marzeń. Jak stwierdził, to właśnie takie marzenia i ambicje znalezienia się wśród społeczeństw nowoczesnych i bogatych dzięki swym zasobom naturalnym legły u podstaw utworzenia Instytutu w 1919 roku.

 

Prezydent podziękował za te 92 lata służby dla kraju. Wyraził podziw dla konsekwentnej pracy wielu pokoleń geologów, dążących do tych samych co przed laty celów, bez którego to wysiłku niemożliwe byłoby stworzenie dzisiaj podstaw do budzącej takie nadzieje eksploatacji łupków gazonośnych. W dalszej części swego wystąpienia Prezydent stwierdził, że Państwowy Instytut Geologiczny to „kawał” historii polskich ambicji, marzeń o bogactwie i nowoczesności. Nieprzypadkowo powstał jako pierwszy instytut tego typu w Polsce po odzyskaniu niepodległości decyzją Sejmu Ustawodawczego - powiedział podczas uroczystości Prezydent. Zaznaczył, że wtedy jako naród szukaliśmy swojego miejsca w kręgu nowoczesnych państw.

 

- Stąd też idea szukania tego, co może przysporzyć bogactwa i zamożności całemu społeczeństwu i państwu - dodał prezydent. Podkreślił, że dzisiaj w dalszym ciągu szukamy "szans na realizację naszych, polskich marzeń". Jak mówił, Instytut - tak jak Polska - przeżywał lepsze i trudniejsze okresy, ale zawsze działał skutecznie.

 

- Czasem konieczne są prace wymierzone nawet w odległą przyszłość. Czasami potrzebna jest praca nawet nie jednego pokolenia geologów, aby doszło do spożytkowania osiągnięć i odkryć - zauważył.

 

Prezydent zwrócił uwagę, że dziś wszyscy żyjemy nadziejami na to, że wspomożemy Polskę poprzez odkrycie nowych złóż naturalnych.

 

- To prace PIG dały podstawy do tego, że dzisiaj poważne firmy komercyjne szukają szans na eksploatację gazu łupkowego - podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Dodał, że podczas spotkania z dyrektorem PIG prof. Jerzym Nawrockim z uwagą wysłuchał informacji o tym, w jaki sposób Instytut angażuje się w prace nad stworzeniem mapy zagrożeń osuwiskami.

 

- To jest też wielkie wyzwanie, które jest elementem reagowania na bieżące trudne i bolesne doświadczenia - zaznaczył prezydent.

 

Do polityków coraz bardziej dociera fakt, że na surowcach można tak samo zarabiać, jak na każdym innym biznesie. W konsekwencji tych wydarzeń okazało się, że przykład pod tym względem czołowych krajów UE jest przestarzały i pochodzi z innej epoki. Przemysł związany z górnictwem i surowcami powoli i mozolnie zaczyna odrabiać straty jakie poniósł on w wyniku prowadzonej od 1989 roku jego restrukturyzacji.

 

Sygnałem potwierdzającym ten stan rzeczy jest też ostatnia wizyta premiera na Górnym Śląsku. Odwiedził on powracających do zdrowia górników KWK „Krupiński” i zainteresował się stanem górnictwa węgla kamiennego na tym terenie.

 

Być może, że rządowo-prezydenckie uzgodnienia zaowocują jednak nową jakością, która będzie kontynuować dzieło PIG. Uchwalone i niekorzystne prawo nie da się już zmienić. Można jednak znaleźć inne, równie korzystne, a może nawet lepsze rozwiązanie. I wszystko na to wskazuje, że tak się stanie.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (3) pokaż wszystkie
  • MB 21 maja 2011 23:27:07
    Profile Avatar

    Propozycja zmiany podziału opłaty eksploatacyjnej po raz pierwszy padła z ust Ministra Gospodarki jako alternatywa zwrotu utraconych dochodów dla samorządów - po ewentualnym zniesieniu tą ustawą (PGG) podatku od obiektów budowlanych zlokalizowanych w podziemnych wyrobiskach górniczych. W/g samorządów podatki winne być zmieniane ustawami podatkowymi, a nie ustawami technicznymi. Poza tym nie można jednym zabrać, a innym dać bo to nie jest uczciwie (to nie jest żadna rekompensata). W trakcie III-go czytania w Sejmie w głosowaniu nie doszło do cofnięcia podatku. Jednak tylko wszyscy posłowie PO zauważyli, że zmiana podziału opłaty eksploatacyjnej jest już bezprzedmiotowa i należy zagłosować przeciw . Myslę że ci Posłowie którzy zagłosowali za poprawką nieco się pogubili ale na szczęście jest jeszcze Senat.

  • Adam M. 21 maja 2011 10:22:04
    Profile Avatar

    Pisząc, że uchwalone i niekorzystne prawo nie da się zmienić miałem na myśli aktualną sytuację i ewentualną inicjatywę w tej sprawie Prezydenta, która raczej nie wchodzi w rachubę. Czas biegnie szybko i środki z których dotąd korzystał PIG mają być wstrzymane wraz z wejsciem tej ustawy w życie z dniem 1 lipca. Dlatego chodzi tu o szybkie działania ratunkowe. W dalszej perspektywie zmiana tego prawa jest nieuchronna. Proszę zwrócić uwagę na podobną sytuację w 1994 roku, kiedy uchwalono stare prawo geologiczne. Propaganda państwowo - rządowa na jego krytykę odpowiadała, że jest ono najdoskonalszym tworem polskiej myśli prawniczej i surowcowo - górniczej. Potem była ona zmieniana średnio, co roku, a czasem nawet dwa razy w ciągu tego czasu. Myslę, że w jakimś wymiarze czeka nas powtórka z "rozrywki".

  • realista 21 maja 2011 07:33:36
    Profile Avatar

    - a niby to dlaczego nie da się zmienic uchwalonego prawa ? - po pierwsze: można je zawetowac albo skierowac do TK; po drugie: można od razu przystąpic do jego nowelizacji zaraz po wejściu w życie .... - ta ustawa jest bardzo niebezpieczna dla kraju gdyż oprócz wątpliwości co do zgodności z Konstytucją kilku artykułów (np. art. 19, ust. 1; art. 80, ust. 3; art. 101, ust. 2; art. 115, ust. 1, art. 115, ust. 3; art. 127, ust. 13) legalizuje nielegalną dotąd eksploatację i jeśli nie likwiduje to znacznie ogranicza nadzór nad działalnością zakładów górniczych a przede wszystkim nad racjonalną gospodarką złożem !!!! - taki stan rzeczy spowoduje niewyobrażalne straty finansowe dla państwa .... - pytanie komu na tym zależy ?!

  • VSSWH
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Tyle będą zarabiać górnicy. Jest porozumienie
26 września 2024
45.1 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]