Zakończono najtrudniejszy etap pogłębiania szybu III w kopalni Pniówek.
Dzięki inwestycji możliwy będzie efektywny transport materiałów oraz pracowników na poziom 1000 m, co znacząco poprawi logistykę oraz wentylację wyrobisk.
Prace nad pogłębianiem szybu materiałowo-zjazdowego w kopalni Pniówek osiągnęły kluczowy etap. Szyb III został zgłębiony do docelowej głębokości 1053 m. Realizacja projektu stanowi istotny krok w modernizacji infrastruktury kopalni, zapewniając nowe możliwości rozwoju i poprawę warunków pracy.
Pogłębianie szybu od głębokości 865,3 m rozpoczęto w lipcu 2020 r., po uprzednim ukończeniu robót przygotowawczych. W zakresie pogłębiania szybu III zostało wykonane 187,7 m szybu w obudowie ostatecznej wraz z jednostronnymi wlotami na głębokości 965,4 m i 1052 m oraz dwustronnym wlotem na poziomie 1000 m.
– Dzięki inwestycji możliwy będzie efektywny transport materiałów oraz pracowników na poziom 1000 m, co znacząco poprawi logistykę oraz wentylację wyrobisk – powiedział Zbigniew Czarnecki, dyrektor kopalni Pniówek.
19 listopada br. na dnie szybu III odbyła się uroczystość, podczas której dyrektor kopalni otrzymał oficjalne potwierdzenie ukończenia zadania.
– To przedsięwzięcie, trwające od kilku lat, stanowiło jedno z najważniejszych zadań w Pniówku. Najtrudniejszy etap – pogłębianie szybu – został zakończony, a obecnie trwają prace związane ze zbrojeniem rury szybowej na pogłębionym odcinku – mówił Adam Rozmus, zastępca prezesa JSW ds. technicznych i operacyjnych.
Inwestycja realizowana była przez konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budowy Szybów, będące częścią Grupy Kapitałowej JSW, oraz spółka PPG ROW-JAS.
– Z ogromną satysfakcją ogłaszamy zakończenie kolejnego etapu pogłębiania szybu dla JSW. W Grupie Kapitałowej każdego dnia współtworzymy wspólne wartości i otwieramy nowe perspektywy. Ta wymagająca i niezwykle odpowiedzialna realizacja inżynierska była wyzwaniem zarówno technicznym, jak i organizacyjnym. Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich zaangażowanych w ten projekt – naszych niezastąpionych pracowników, załogi kopalni Pniówek oraz konsorcjantów. Dzięki Waszej wiedzy i profesjonalizmowi osiągnęliśmy wspólnie ten sukces. Pogłębianie szybów to krok, który nie tylko wzmacnia przyszłość kopalń, ale również otwiera drzwi do nowych możliwości – podkreślił Marcin Mieszczak, prezes zarządu, p.o. wiceprezesa zarządu dyrektora technicznego Przedsiębiorstwa Budowy Szybów w Tarnowskich Górach.
Wejście z robotami bezpośrednio pod istniejący szyb, bez konieczności wstrzymywania ruchu górniczych wyciągów szybowych oraz wyłączania czynnej infrastruktury szybu, wymaga zabudowania sztucznego dna. Dzieje się tak właśnie przy głębieniu szybów.
– Pogłębianie szybu było poważnym wyzwaniem technicznym i organizacyjnym dla wykonawców i kopalni. Przed przystąpieniem do tych robót należało oddzielić górną część szybu od części pogłębianej sztucznym dnem, służącym do zabezpieczenia załogi realizującej to zadanie. W tym przypadku zastosowano sztuczne dno szybu zaprojektowane przez specjalistów z PPG ROW-JAS i Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach – wskazuje Jacek Franiel, prezes zarządu PPG ROW-JAS.
W czasie pogłębiania m.in. zastosowana została maszyna wyciągowa B2000, produkcji PPG ROW-JAS, zaprojektowana specjalnie do zabudowy w podziemnych wyrobiskach górniczych, przystosowana do pracy w warunkach zagrożenia wybuchem metanu i pyłu węglowego.
– Szyb III jest szybem wydechowym i samo to rodzi ograniczenia zwłaszcza w transporcie na czas niezbędnych materiałów do pogłębiania szybu. Beton do wznoszenia obudowy szybowej produkowany był w węzłach betonowych na powierzchni, aby zagwarantować jego wysoką jakość, a następnie opuszczany klatką kopalnianą na poziom 830 i dalej rurociągiem do miejsca układania za szalunkiem. W trakcie pogłębiania górnikom dał się we znaki uskok w rejonie wlotów szybowych na poz. 1000, powodując ograniczenia postępu i realne zagrożenie. Dzięki dobrej organizacji wszystkich służb kopalni i wykonawców udało się zakończyć ten etap inwestycji bezpiecznie i efektywnie – dodaje Jacek Franiel.
To nie koniec szybowych inwestycji w Pniówku. Trwają tam bowiem prace nad wydłużeniem górniczego wyciągu szybowego przedziału wschodniego szybu II do poziomu 1000. Wpłynie to na zwiększenie zdolności transportowanych jednostek.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.