Płace dyrektorów generalnych (CEO) największych firm górniczych na świecie rosną - wynika z raportu Bedford Group. W zeszłym roku Laurenco Goncalves, dyrektor generalny Cleveland-Cliffs, zarobił aż 35,34 mln dol. Podstawowe pensje szefów w branży górniczej wzrosły o od 2 proc. do 12 proc. - informuje portal mining.com.
Firmy z aktywami poniżej 100 mln dol. zgłosiły medianę wynagrodzeń CEO wynoszącą 251 988 dol. Firmy z aktywami powyżej 20 mld dol. płaciły medianę 1 900 978 dol. Tylko 5,2 proc. dyrektorów generalnych to kobiety, co stanowi niewielki wzrost z 4,1 proc. w 2022 r. i 3,7 proc. w 2021 r.
- Podstawowe wynagrodzenia rosną, ponieważ firmy konkurują o wykwalifikowanych liderów, którzy potrafią radzić sobie ze zmiennością finansową - powiedział Frank Galati, partner zarządzający Bedford, cytowany przez mining.com.
W zeszłym roku Laurenco Goncalves, CEO Cleveland-Cliffs, zarobił najwyższą pensję w wysokości 35,34 mln dol. Jego pakiet obejmował roczną pensję zasadniczą w wysokości 2,9 mln dol., wynagrodzenie oparte na akcjach w wysokości 16 mln dol. i premię w wysokości 13,7 mln dol.
Richard Adkerson z Freeport-McMoRan zarobił 32,4 mln dol. Obejmowało to pensję w wysokości 2,4 mln dol., 16,9 mln dol. w formie akcji i 4,3 mln dol. w formie premii.
Leon Topalian z Nucor zajął trzecie miejsce, otrzymując 30,4 mln dol. Jego zarobki obejmowały pensję zasadniczą w wysokości 2 mln dol., wynagrodzenie kapitałowe w wysokości 18,8 mln dol. i premię w wysokości 6,8 mln dol.
Rotacja wśród dyrektorów generalnych również wzrosła, przy czym 15,1 proc. firm zastąpiło swoich głównych szefów w 2023 r., w porównaniu z 14,4 proc. w 2022 r.
Portal podkreśla, że zarobki rosną z powodu presji związanej z chęcią zatrzymania pracowników. Firmy ze średniego przedziału aktywów — te z aktywami od 1 do 20 miliardów dolarów — odnotowały wzrost mediany całkowitego wynagrodzenia CEO o od 22 proc. do 24 proc.
Autorzy raportu przeanalizowali dane z 277 firm górniczych, w sumie ponad 1100 dyrektorów i 1700 członków zarządu. Mediana całkowitego wynagrodzenia CEO, wliczając pensję, premie i kapitał własny, wyniosła 341 000 dol. dla firm z aktywami poniżej 100 mln dol. Wynosiła 9 mln dol. dla firm z aktywami powyżej 20 mld dol.
Podczas gdy podstawowe wynagrodzenia wzrosły, nierównowaga płci w kierownictwie górnictwa pozostaje wyraźna. Kobiety na stanowiskach dyrektorów generalnych to zaledwie 5,2 proc. Ich reprezentacja w zarządach osiągnęła 24,6 proc. w zeszłym roku, co stanowi niewielką poprawę w porównaniu z 21,8 proc. w roku poprzednim.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Bo na kopalniach jest zatrudnionych za dużo nierobów na łopacie Górnika wisi kilku pracowników np Związkowcy i masa ludzi nie związanych z wydobyciem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Wszędzie na świecie górnictwo węglowe przynosi kolosalne zyski tylko nie w Polsce :)