14 listopada w obiektach Starej Kopalni – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu odbyło się seminarium naukowe pt. Ocena zagrożenia powierzchni 25 lat po zakończeniu eksploatacji górniczej na terenie pogórniczym w Wałbrzychu – poinformowali przedstawiciele GIG-PIB.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy, Komisję Ochrony Terenów Górniczych PAN Oddział w Katowicach oraz Urząd Miasta Wałbrzycha.
W seminarium uczestniczyło 57 osób, reprezentujących organizatorów, byłych górników wałbrzyskich kopalń węgla kamiennego, a także gości z KGHM Polska Miedź oraz Politechniki Wrocławskiej.
Obrady otworzył Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. W dalszej części zaprezentowano cztery wystąpienia, przygotowane przez: prof. Andrzeja Kowalskiego, współpracujących z GIG-PIB Józefa i Roberta Kłyżów, prof. Małgorzatę Wysocką, kierownika polskiej grupy projektu PoMHAz, profesorów Politechniki Wrocławskiej: Jana Blachowskiego i Wojciecha Milczarka.
Efektem seminarium są wnioski dotyczące aktualnych zagrożeń na terenie pogórniczym, takich jak deformacje powierzchni, obecność wody i gazu. Podkreślono również potrzebę prowadzenia dalszych badań w zakresie rewitalizacji tych obszarów, ich potencjalnej przydatności oraz planowania przestrzennego.
Ostatnią kopalnią węgla pracującą w Wałbrzychu była KWK Wałbrzych, która w ostatnich latach działała jako Zakład Wydobywczo-Przeróbczy Antracytu. Eksploatacja w zakładzie została zakończona 29 czerwca 1998 r., a całkowite zamknięcie kopalni nastąpiło w 1999 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.