Prace nad pogłębianiem szybu materiałowo-zjazdowego w kopalni Pniówek osiągnęły kluczowy etap. Szyb III został zgłębiony do docelowej głębokości 1053 m. Realizacja projektu stanowi istotny krok w modernizacji infrastruktury kopalni, zapewniając nowe możliwości rozwoju i poprawę warunków pracy - poinformowali w środę, 20 listopada, przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW).
Pogłębianie szybu od głębokości 865,3 m rozpoczęto w lipcu 2020 r. po uprzednim ukończeniu robót przygotowawczych. W zakresie pogłębiania szybu III zostało wykonane 187,7 m szybu w obudowie ostatecznej wraz z jednostronnymi wlotami na głębokości 965,4 m i 1052 m oraz dwustronnym wlotem na poziomie 1000 m.
– Dzięki inwestycji możliwy będzie efektywny transport materiałów oraz pracowników na poziom 1000 m, co znacząco poprawi logistykę oraz wentylację wyrobisk – powiedział Zbigniew Czarnecki, dyrektor kopalni KWK Pniówek.
19 listopada na dnie Szybu III odbyła się uroczystość, podczas której dyrektor kopalni otrzymał oficjalne potwierdzenie ukończenia zadania.
– To przedsięwzięcie, trwające od kilku lat, stanowiło jedno z najważniejszych zadań w Pniówku. Najtrudniejszy etap - pogłębianie szybu - został zakończony, a obecnie trwają prace związane z zbrojeniem rury szybowej na pogłębionym odcinku – mówił Adam Rozmus, zastępca prezesa JSW ds. technicznych i operacyjnych.
Inwestycję realizuje konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budowy Szybów należące do Grupy Kapitałowej JSW oraz PPG Row-Jas.
Kopalnia Pniówek jest jedną z czterech kopalń należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Pozostałe to Borynia-Zofiówka-Bzie, Budryk oraz Knurów-Szczygłowice. Pniówek był budowany w latach 1963-1974.
W 2006 r. świętowano wydobycie stumilionowej tony węgla. Od 2008 r. trwają prace związane z rozbudową kopalni o złoże Pawłowice 1.
Obszar górniczy złoża Pniówek wynosi 28,6 km kw., zasoby operatywne to 101,9 mln t. Obszar górniczy złoża Pawłowice 1 wynosi 15,8 km kw., zasoby operatywne to 54,0 mln t. Typ produkowanego węgla: 35.1.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
No i takie wiadomości chciał bym słyszeć tak co najdalej pół roku . Przez minimum następne 100 lat . Bo węgla jest na 200. Super
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.