Zbiorniki retencyjne są w kopalniach jednymi z kluczowych wyrobisk zapewniających ciągłość odstawy urobku. Wyrównują one różnice pomiędzy dopływem i odpływem materiału, stanowiąc bufor w całym układzie transportu, pozwalający na optymalne wykorzystanie pracy urządzeń szybowych.
Zbiorniki zlokalizowane są najczęściej w pobliżu głównych szybów wydobywczych. Uszkodzenia wyposażenia i obudowy zbiorników wynikają głównie z warunków ich eksploatacji związanych z ciągłym przemieszczaniem się strugi urobku.
W ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit (Polska Grupa Górnicza) na poziomie II (500 m) trwają prace remontowo-modernizacyjne zbiornika retencyjnego urobku. Inwestycja jest niezbędna z punktu widzenia dostosowania zbiornika do bieżących potrzeb zakładu górniczego i podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracującej w tym rejonie załogi.
Zbiornik zlokalizowany na poziomie II (5pgg00m). Ma pojemność 1600 t, 17 m wysokości, 30 m długości oraz 6 m szerokości. Jego remont rozpoczęty został w 2023 r. i potrwa do końca bieżącego roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.