Nie wiadomo jeszcze ile gazu łupkowego w Polsce będzie się nadawało do wydobycia - przypominają organizatorzy konferencji w w Waszyngtonie, podczas której Polska i 16 innych państw zapoznało się z doświadczeniami USA w poszukiwaniach i eksploatacji tego gazu.
Kilka koncernów amerykańskich i międzynarodowych, m.in. Chevron, Exxon-Mobil i Conoco-Philips, dostało koncesje na poszukiwania gazu łupkowego w Polsce.
Według niektórych wstępnych szacunków, w Polsce może się znajdować około 3 bilionów metrów sześciennych gazu łupkowego, albo nawet więcej.
Organizator konferencji, koordynator ds.międzynarodowych problemów energetycznych w Departamencie Stanu, David L.Goldwyn przypomniał jednak na briefingu po konferencji, że poszukiwania w Polsce dopiero trwają i nie wiadomo jeszcze ile jest gazu i ile będzie się opłacało eksploatować.
Jak powiedział Goldwyn, celem konferencji było "przedyskutowanie bezpiecznych i skutecznych sposobów wydobycia gazu łupkowego". Uczestnicy narady zapoznawali się z amerykańskimi regulacjami dotyczącymi ochrony środowiska, przepisami bezpieczeństwa wydobycia, regułami przyznawania licencji na wydobycie itp.
Rząd USA, przodujący wraz z Kanadą w dziedzinie wydobycia gazu łupkowego, promuje jego eksploatację także jako jeden ze sposobów zmniejszenia emisji do atmosfery gazów powodujących ocieplanie się klimatu.
W ostatnich latach produkcja gazu łupkowego w USA wzrosła ośmiokrotnie. Obecnie 10 proc. produkcji amerykańskiego gazu ziemnego pochodzi z łupków bitumiczych. Goldwyn przewiduje, że w przyszłości jego udział wzrośnie do 30 procent i USA będą mogły go eksportować.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Wiadomo już że na Gazie w polsce jaj na twardo ugotować się nie da a jajecznicę oczywiście że tak! Ale bez obaw media ustaliły że polska to Państwo Prawa a UW ma już nawet gotową technologię!