40 lat temu górnicy z jastrzębskich kopalń wywalczyli Porozumienie Jastrzębskie. Było to wydarzenie, które zmieniło losy nie tylko górników i ich rodzin, ale całej Polski. To wtedy jastrzębscy górnicy rozpoczęli trwający prawie dekadę marsz do niepodległej Ojczyzny.
Historia i tradycja to filary górniczego stanu, dlatego Fundacja JSW przygotowała kampanię społeczno-edukacyjną: „Obchody 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego – Śląski Ślad w 100-leciu Niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej”. Z dumą informujemy, iż Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda objął nasze wydarzenie Patronatem Narodowym w Stulecie Odzyskania Niepodległości - podkreśliło w komunikacie Biuro Fundacji JSW.
U podstaw górniczych sukcesów zawsze jest poczucie wspólnoty. Kopalnie tworzą ludzie, których łączy nie tylko praca, ale także wspólne wartości i idee. Są wspólnotą, która nawet w dobie pandemii, przypominać będzie całej Polsce, że też w jastrzębskich kopalniach rodziła się niepodległa Ojczyzna.
- Najważniejsze uroczystości odbędą się 11 listopada. Święto Niepodległości wybraliśmy z pełną rozwagą, bo to dzień, w którym oddajemy hołd narodowym bohaterom, a do tego grona należą też górnicy jastrzębskich kopalń, którzy 40 lat temu mieli odwagę upomnieć się o godność i wolność dla nas wszystkich - informuje Biuro Fundacji JSW.
11 listopada uroczystości rozpoczną się o godz. 9 wernisażem archiwalnych zdjęć dokumentujących Porozumienie Jastrzębskie. Ta niezwykła ekspozycja znajduje się w Jastrzębiu-Zdroju, na chodniku przy parkingu KWK Zofiówka, czterdzieści lat temu nazywanej Manifest Lipcowy. To miejsce to symbol, bo właśnie w tej kopalni podpisano Porozumienie Jastrzębskie. Ekspozycja składa się z 20 fotografii, których autorem jest zanany fotoreporter Józef Żak. Na prezentowanych zdjęciach z precyzją dokumentalisty udało mu się uchwycić niezwykły klimat, jaki towarzyszył tym historycznym wydarzeniom. Są one ukazane nie tylko z perspektywy górników, bohaterów tych wydarzeń, ale także miasta i jego mieszkańców.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.