Czy wiesz, że aż 76 proc. ciepła w Polsce powstaje w indywidualnych instalacjach grzewczych? Pozostałe 24 proc. jest wytwarzane w systemach ciepłowniczych – w ramach jednej z najlepiej rozwiniętych sieci ciepłowniczych w Europie. Forum Energii opublikowało analizę pt. Ciepłownictwo w Polsce. Edycja 2019.
Forum Energii chce zwrócić raportem uwagę, że brak danych jest barierą transformacji sektora energii w Polsce. Zaopatrzenie w ciepło jest domeną publiczną i dotyczy każdego polskiego gospodarstwa domowego. Dane dotyczące np. efektywności energetycznej, emisji zanieczyszczeń, form ogrzewania powinny być regularnie zbierane i powszechnie udostępniane. Polska nie będzie mogła policzyć rzetelnie kosztów i monitorować postępów walki ze smogiem, jeżeli dobrze nie zdiagnozuje problemu i nie zleci państwowym instytucjom zbierania danych nt. stanu budynków, źródeł ciepła, efektywności energetycznej, emisji itd.
- Raport podejmuje próbę przedstawienia kompleksowego obrazu, którzy tworzą dane z wielu źródeł, z różnych okresów, o odmiennej metodyce zbierania i różnej dokładności. Mamy nadzieję, że raport pozwoli lepiej zrozumieć wyzwania związane z czystym ciepłem – mówi Rafał Macuk, analityk z Forum Energii i autor raportu.
- Jedną z głównych barier dla pozbycia się smogu jest nie tylko brak kompleksowej strategii dla tego obszaru, ale przede wszystkim brak powszechnie dostępnych danych, które opisywałyby stan tego sektora. Uderzające, że zaopatrzenie w ciepło, które jest dużym problemem środowiskowym i społecznym Polski jest tak mało opisane i rozpoznane. Brakuje danych na temat stanu efektywności energetycznej budynków, indywidualnych źródeł ciepła i wielu innych - mówi dr Joanna Maćkowiak Pandera, Prezes Forum Energii i dodaje - Brak wiedzy na temat sektora, skutkuje niewielkim zainteresowaniem kluczowych instytucji, a i trudno proponować rozwiązania naprawcze skoro problem nie jest dobrze zdiagnozowany.
Raport powstał w oparciu o najbardziej aktualne dane i materiały publikowane przez: Główny Urząd Statystyczny, Agencję Rynku Energii, Urząd Regulacji Energetyki, Krajową Agencję Poszanowania Energii, Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami, Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie, Eurostat i inne.
Fakty i liczby na temat ciepłownictwa:
87 proc. węgla spośród wszystkich gospodarstw domowych w Unii Europejskiej spalają Polacy w domach.
47 proc. odsetek polskich gospodarstw ogrzewa swoje domy paliwami stałymi.
68 mln t CO2 rocznie emituje krajowe ciepłownictwo, co stanowi aż 25 proc. krajowej emisji CO2.
26 mln t węgla energetycznego zużywa rocznie ciepłownictwo.
21,4 tys. km wynosi długość sieci ciepłowniczych w Polsce.
80 proc. - to odsetek nieefektywnych systemów ciepłowniczych w Polsce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.