Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Sześć lat temu metan zabił pięciu górników
6 października 2020
Ruch Knurów zwiększy produkcję węgla koksowego
29 września 2020
Górnictwo będzie z nami zawsze
18 września 2020
Górnicy w Czechach obchodzili swoje święto
7 września 2020
Sytuacja górnictwa nie jest łatwa
4 września 2020
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
17 lutego 2018 Trybuna Górnicza : : autor: Jacek Madeja

Wydajność do poprawy

Jednym z kluczowych czynników dla poprawy wydajności pracy jest zapewnienie systemu transportowego, który pozwala załodze na jak najszybsze dotarcie do miejsca
fot: Bartłomiej Szopa

Zwiększenie wydajności pracy w Polskiej Grupie Górniczej było jednym z najważniejszych tematów rozmów pomiędzy szefami resortu energii, zarządem spółki i stroną społeczną. A jest o czym rozmawiać, bo jest to kluczowy dla osiągnięcia trwałej rentowności wskaźnik.

Podczas ostatniego spotkania zarządu PGG ze związkowcami, w którym wzięli również udział szefowie Ministerstwa Energii, kwestia wydajności była jednym z najtrudniejszych tematów rozmów.

- To ważna rzecz, jeśli chodzi o zwiększenie wydobycia węgla, zakładając ten sam potencjał zatrudnienia. To będzie w najbliższych miesiącach bardzo głęboko analizowane w spółce - powiedział zdawkowo po zakończeniu spotkania minister energii Krzysztof Tchórzewski, sugerując tym samym, że wydajność w spółce wciąż nie jest na satysfakcjonującym poziomie.

PGG danych dotyczących wydajności pracy nie ujawnia, ale znając wielkość zatrudnienia oraz wydobycie można pokusić się o oszacowanie tego wskaźnika. Na początku 2018 r. stan zatrudnienia w największej węglowej spółce w Polsce wyniósł 43 351 osób. Natomiast jeśli chodzi o wielkość wydobycia, to PGG nie udało się zrealizować wcześniejszych założeń, a kopalnie spółki wyfedrowały ponad 30 mln t węgla. To oznacza, że w dużym przybliżeniu, na każdego pracownika przypadło w minionym roku niespełna 700 t wydobytego węgla.

To zdecydowanie mało satysfakcjonujący wynik, jeśli wziąć do ręki, ogłoszony przed dwoma laty, tuż przed powstaniem PGG, biznesplan. Można w nim znaleźć informacje, że w 2014 r. każdy pracownik ówczesnej Kompanii Węglowej wydobywał rocznie 627 t, a w 2015 r. 718 t węgla. Według prognoz wydajność w 2016 r. miała wynieść 862 t, w 2017 r. - 916 t, a w 2018 r. - 948 t węgla na każdego pracownika. Warto jednak w tym miejscu przypomnieć, że to dane i prognozy z czasu, kiedy nie było jeszcze mowy o fuzji PGG z Katowickim Holdingiem Węglowym.

Strona 1 z 3
1
2
3

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (16) pokaż wszystkie
  • Ryl 22 lutego 2018 15:07:24
    Profile Avatar

    Likwidacja biurokracji, funkcji nadsztygara, pisarzy,kalfaktorów i wiele niepotrzebnych działów+to że związki zawodowe mają się utrzymać że składek,a nie pieniędzy kopalń.TO WSZYSTKO,CZY KTOŚ WKONCU SIĘ ZA TO WEŹMIE!!!

  • emeryt 21 lutego 2018 15:30:01
    Profile Avatar

    Dla tych wszystkim zarządzających mam pytanie za co oddało swe życie tych 9 z Wujka . Bo jakby nie było obecnie w górnictwie wraca się do pracy z czasów PRL-u gdzie mało kto miał ten 7 dzień wolny . A gdy wprowadzono czterobrygadówkę to dopiero ludzie byli zajeżdżani co teraz się próbuje odrodzić . Niestety trzeba zmniejszyć do minimum administrację i pion dozoru i nadzoru i co bardzo ważne poprawić i to mocno warunki pracy górników by byłby czas na na remont i przegląd maszyn i urządzeń dołowych a efekty same zaskoczą prezesów bo jazda od awarii do awarii jest hamulcem a nie polepszeniem . przez lata roboty swoje widziałem i wiem że dobry gospodarz zadba o swoją załogę a przeciętniak oleje załogę a będzie patrzył jedynie na swój stołek by go nie stracić

  • Olek 19 lutego 2018 20:00:23
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • Asf 19 lutego 2018 12:11:29
    Profile Avatar

    Dajcie zarobić i awansujecie kompetentnych ludzi na dozór a nie koleś co zrobi szkole zero praktyki zostaje sztygarem a jak ma plecy to awansuje do 2 lat na KRG w której firmie prywatnej idzie zrobić tak szybko karierę

  • niedobitek 19 lutego 2018 09:20:29
    Profile Avatar

    Górnik PG Silesia: myślisz, że kogoś na wiyrchu (dyrekcjo, prezes, dyrektor czy minister abo rzond) łobchodzi twoje życie po robocie? Ha, ha, ha... aleś ty naiwny... ty mosz bakać i niy zadować pytań ło podwyżki. Liczy sie efektywność i zyski kosztym robotnika, życie i zdrowie górnika jest tyla warte, co koszt ew. rynty lub łodszkodowanio, a jak pieprzło np. na takij halymbie, to proces trwo już wiela lot? Tak buło, jes i bydzie i niy ma siły, co to zmiyni. Ot, wspólczesne niywolnictwo...

  • Górnik PG Silesia 18 lutego 2018 19:16:22
    Profile Avatar

    Górnicy innych kopalń. Nie dajcie się wmanewrować w system 24/7. To prawdziwa masakra, ruina życia rodzinnego. Bardzo dużo górników z Silesii odeszło nie tylko z powodu relatywnie niskich płac, ale także z powodu tego chorego systemu

  • Rylec 18 lutego 2018 14:55:29
    Profile Avatar

    Wydajność 1100t/etat Silesia osiągnęła nie wydajnością pracowników czy tymi zakupami którymi chwali się Pani dyrektor. Osiągnęli to tym że wydobyty wiem netto jest dzielony przez liczbę etatów na pg Silesia. Na 100% nie da brak pod uwagę pracownicy mse, transjan, sug, wampol, permon i jeszcze pytanie parę firm by się znalazło. Może Pani dyrektor pokaże obłożenie oddziału wydobywczego... Bo na zmianie wygląda to przykładowo tak PGS-15, mse-3, permon-3, transjan-3. Firmami zewnętrznymi obkladane są praktycznie wszystkie boczne roboty. Bez firm jak transjan nie byłoby 5 brygad na 161 bo braki załatalo 20 pracowników firmy którymi obkladane były wnęki, odstawa itp...

  • Nico 18 lutego 2018 14:26:16
    Profile Avatar

    Likwidacja stanowisk ludzi którzy pracują na powierzchni a figuruja na dole to 100% racja. Kalfaktor, parzykawy itd. To tzw administracja to stanowisko powierzchniowe i tyle.

  • olo 18 lutego 2018 12:23:26
    Profile Avatar

    Najpierw robili lewe zjazdy a teraz umowy zlecenia bo mają tylko 7 tys emerytury i jak tu żyć panie prezydencie???????

  • gor 18 lutego 2018 09:48:57
    Profile Avatar

    Silesia wydajność osiągnęła także poprzez mniejszą liczbę etatów w biurach. Ciekawe jaka byłaby wydajność gdyby policzyć tylko pracowników dołowych, bez dozoru wyższego. Wiadomo, że w tym byliby pisarze i kalifaktorzy, bo tego problemu nikt nie chce rozwiązać.

  • RozeznanyWtemacie 18 lutego 2018 01:19:21
    Profile Avatar

    Jak ktoś pisze, że należy zlikwidować kalifaktorow to poprostu nie wie o czym pisze. W dzisiejszych czasach kopalnia bez kalfusow nie uciagnie! To są ludzie potrzebni na powierzchni aby ci na dole mieli czym robić. Jak chcemy zwiększyć wydajność w przeliczeniu na jednego pracownika to należy oddzielić administrację od dołu! Wtedy wyniki będą zadowalające! Na powierzchni pracuje 30% ludzi zatrudnionych na kopalni i z identycznym przywilejami jak dolowcy! Tu jest sedno problemu!

  • Marek 17 lutego 2018 22:05:40
    Profile Avatar

    My i tak już wyprowamy sobie flaki bo niema kto robić niema ludzi robimy za dwóch i jeszcze więcej to jakaś kpina

  • niedobitek 17 lutego 2018 21:13:54
    Profile Avatar

    Emeryt: dobrze prawisz, ale to, ło czym piszesz jest niyrealne. Czymu? No chyba niy musza ci tumaczyć... ale pryndzyj zrobiom tak, że po co murcol mo wyjyżdżać na wiyrch? Zjazd w poniydziałek rano, wyjazd w piontek. Przeca moge załoga spać na dole, co niy? W końcu załogi okryntów podwodnych tyż tak robiom i żyjom... ha, ha, ha. Łoziym godzin bakać, łoziym odpoczynku, zaś robić i tak w kółko, byle wydajność poprawić. Czy jo sie urodziuł, żeby robić, czy jaki tiul?

  • Ostatnia krew KWK 17 lutego 2018 16:07:29
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • Rylek 17 lutego 2018 14:39:17
    Profile Avatar

    Potwierdzam przedmowce i tak to już jedna wielką gonitwa jedni nie wiedzą w co ręce włożyć a inni lebruja ...