Stronami postępowania dotyczącego przeniesienia koncesji są przedsiębiorca, który posiada koncesję, oraz podmiot, który ubiega się o przeniesienie tej koncesji. Do niego należy złożenie wniosku - wyjaśnia Trybunie Górniczej prof. MARIUSZ ORION JĘDRYSEK, Główny Geolog Kraju i wiceminister środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa.
Polska Grupa Górnicza przejmuje Katowicki Holding Węglowy. Co stanie się z koncesjami udzielonymi przez Ministerstwo Środowiska Holdingowi?
Formalnie rzecz ujmując, instytucję przeniesienia koncesji reguluje art. 36. Prawa geologicznego i górniczego. Zatem jeżeli nie sprzeciwia się temu interes publiczny, w szczególności związany z bezpieczeństwem państwa lub ochroną środowiska, w tym z racjonalną gospodarką złożami kopalin, to za zgodą przedsiębiorcy, któremu została udzielona koncesja, organ koncesyjny przenosi w drodze decyzji koncesję na rzecz podmiotu, który spełnia określone prawem warunki.
A zatem takiemu, który: spełnia wymagania przewidziane przepisami o podejmowaniu działalności gospodarczej, wyraża zgodę na przejęcie wszystkich warunków określonych w koncesji, a także w zakresie niezbędnym do wykonywania zamierzonej działalności wykaże się prawem do korzystania z nieruchomości gruntowej, użytkowaniem górniczym albo przyrzeczeniem uzyskania tych praw, prawem do korzystania z informacji geologicznej oraz wykaże, iż jest w stanie spełnić wymagania związane z wykonywaniem zamierzonej działalności.
Czyli prosto i szybko?
Raczej nie. To bardzo skomplikowany, ważny proces wymagający koordynacji w czasie - tak, aby nie było chwili działania bez koncesji by kopalnie pracowały bez zakłóceń. Sprawę komplikuje fakt, że koncesje były wydawane w oparciu o różne akty prawne, poczynając od tzw. dekretu Bieruta. Poza tym przeniesienie nie dotyczy tylko samej koncesji, ale także wielu dokumentów, nabywania praw związanych z samą koncesją. Nie zapominajmy, że w tym samym czasie jeden podmiot kończył, a drugi zaczynał działalność.
Stronami postępowania dotyczącego przeniesienia koncesji są przedsiębiorca, który posiada koncesję, oraz podmiot, który ubiega się o przeniesienie tej koncesji. Do niego należy złożenie wniosku. Przeniesienie koncesji następuje pod warunkiem przedstawienia przez podmiot, na który jest przenoszona koncesja, m.in. dowodu utworzenia rachunku bankowego funduszu likwidacji zakładu górniczego i zgromadzenia na nim środków finansowych w wysokości odpowiadającej środkom finansowym zgromadzonym przez dotychczasowego przedsiębiorcę.
PGG wystąpiła już z wnioskiem o przeniesienie koncesji KHW?
6 marca 2017 r. do ministra środowiska wpłynął wniosek PGG o przeniesienie na jej rzecz wszystkich 10 koncesji udzielonych wcześniej KHW. Wpłynęły również wnioski o przeniesienie prawa do informacji geologicznej oraz prawa do użytkowania górniczego - dotyczy dwóch koncesji. Na ich podstawie zostaną przygotowane umowy trójstronne przelewu praw i obowiązków z umów użytkowania górniczego oraz przeniesienia praw do korzystania z informacji geologicznej. Podpisanie tych umów umożliwi sfinalizowanie przeniesienia koncesji na Polską Grupę Górniczą. W przypadku pozostałych 8 koncesji udzielonych w 1994 r. prawo do informacji geologicznej przejdzie na KHW na podstawie art. 205 ust. 3 Prawa geologicznego i górniczego (Pgg), a użytkowanie górnicze na podstawie... dekretu Prawo Górnicze z 1953 r. Aktualnie wniosek jest analizowany i jeżeli będzie zawierał wszystkie przewidziane prawem elementy, będzie można wydać decyzje przenoszące koncesje, a w przypadku jego niekompletności nastąpi to po uzupełnieniu braków.
W przeszłości takie grupowe cesje koncesji miały już miejsce?
Tak. 29 kwietnia 2016 r. minister środowiska przeniósł z Kompanii Węglowej SA na PGG 16 koncesji wydobywczych i 4 koncesje poszukiwawczo-rozpoznawcze. Wydał te decyzje zgodnie z treścią żądania strony, a co najważniejsze we wnioskowanym przez wnioskodawcę terminie.
Przeniesienie koncesji na Polską Grupę Górniczą było ostatnim aktem uruchamiającym ten podmiot, a w zasadzie ostatnim aktem powołania i jednocześnie pierwszym aktem rozpoczęcia działalności PGG. Dokonano go w Ministerstwie Środowiska.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dotrzymał słowa?? proszę was... podpisał się i tyle. te wnioski były złożone lata temu. to były sprawy oczywiste. Jego zadanie to uprościć przedłużanie koncesji i tego nie zrobił. To mu zarzucili. Jemu to się tylko geotermia marzy i oceany.