Bytom - obok Wałbrzycha - rozpoczyna ministerialny pilotaż mający przygotować miasto do wdrażania przedsięwzięć rewitalizacyjnych m.in. w ramach Obszarów Strategicznej Interwencji. Projekt ma też pomóc w wypracowaniu wzorcowych dla reszty kraju rozwiązań w tym zakresie.
Jak poinformował bytomski magistrat, w ministerstwie infrastruktury i rozwoju podpisano już dokumenty, które uruchamiają procedury doradcze w oparciu o wybranych przez resort ekspertów. Bytomiowi będą doradzali eksperci Instytutu Rozwoju Miast i Uniwersytetu Jagiellońskiego. W najbliższych dniach mają przyjechać do miasta, aby wypracować harmonogram prac.
Bytom został wybrany do projektu pilotażowego obok Wałbrzycha i Łodzi. W tym ostatnim mieście dwuletni projekt trwa już od ponad roku. Bytomscy samorządowcy akcentowali w ostatnich miesiącach, że wiele ich działań związanych z przygotowaniami do uruchomienia procesów rewitalizacyjnych było wstrzymanych do momentu wyboru ekspertów.
- Nie czekaliśmy na ekspertów z założonymi rękami - zaznaczył szef referatu strategii i funduszy europejskich w magistracie Lucjan Goczoł. - Nasi geodeci opracowali na przykład węzeł infrastruktury informacji przestrzennej - narzędzie, dzięki któremu wiemy, w których miejscach kumuluje się najwięcej negatywnych zjawisk, m.in. bezrobocie czy uzależnienie od pomocy społecznej - wskazał Goczoł.
Przed tygodniem w Bytomiu ruszyła kampania "Akcja-rewitalizacja" zapowiadająca siedmioletni program kompleksowej rewitalizacji i odnowy miasta. Cały program wypełnią projekty od urbanistycznych - "twardych", po "miękkie" - zorientowane na rozwój ludzi. Jak sygnalizują miejscy urzędnicy, chodzi o "rewitalizację miasta jak i jego mieszkańców".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.