PARTNERZY:
PATRONATY:

REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
23 lutego 2015 20:39 Portal gospodarka i ludzie : : autor: MD 7,192 odsłon DOSTĘPNA GALERIA: (18)

Górnictwo: jaka przyszłość czeka branżę?

Andrzej Tor, wiceprezes Kompanii Węglowej, w czasie sesji plenarnej SEP przedstawił koncepcję i kierunki restrukturyzacji spółki
fot: Maciej Dorosiński

Górnictwo podziemne - gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy - taki tytuł nosiła sesja plenarna, od której w poniedziałek (23 lutego) rozpoczęła się w Krakowie XXIV Szkoła Eksploatacji Podziemnej. W jej czasie głos zabrali przedstawiciele spółek wydobywczych, firm produkujących maszyny, a także reprezentanci świata nauki, którzy przedstawili swoje poglądy na temat kierunków rozwoju górnictwa podziemnego.

Sesję prowadzili prof. Józef Dubiński, dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa oraz prof. Piotr Czaja, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jako pierwszy swój pogląd na temat przyszłości branży miał przedstawić prezes KGHM Herbert Wirth. Niestety szef miedziowego koncernu musiał udać się w sprawach służbowych do Miami i w jego zastępstwie referat pt. "Wizja KGHM Polska Miedź SA przez pryzmat innowacyjnych działań" przedstawił Maciej Koński. W swoim wystąpieniu skupił się na nowej strategii spółki na lata 2015-2020, która zakłada m.in. osiągniecie produkcji na poziomie 1 mln t miedzi rocznie i zajęcie miejsca wśród siedmiu największych spółek górniczych na świecie.

Kolejny referat przedstawił Józef Wolski, prezes spółki Kopex, która specjalizuje się w produkcji maszyn i urządzeń górniczych, a w planach ma także budowę kopalni w Przeciszowie k. Oświęcimia. Prezes Wolski w swoim wystąpieniu wyjaśnił, dlaczego kierowana przez niego spółka jest liderem nowoczesnych rozwiązań. Zdradził m.in. że Kopex pracuje nad projektem kombajnu szybowego, który miałby umożliwić ciągłe urabianie górotworu bez konieczności zastosowania środków strzałowych. Wolski odniósł się także do planów budowy kopalni. Zapowiedział, że inwestycja ta ma zostać zrealizowana w przeciągu 5 lat. Żywotność kopalni, która dziennie ma wydobywać ok. 13,5 tys. t węgla, szacuje się na 30 lat.

Koncepcja i kierunki restruktyryzacji Kompanii Węglowej były natomiast tematem referatu Andrzeja Tora, wiceprezesa KW ds. produkcji. W swoim wystąpieniu przypomniał jakie cele przyświecają restrukturyzacji spółki. Są to: uchronienie KW przed całkowitą utratą płynności, restrukturyzacja rozwojowa kopalń i budowa konkurencyjnej pozycji rynkowej "nowej" KW,  kontynuacja wydobycia węgla kamiennego na Górnym Śląsku oraz stabilizacja bezpieczeństwa energetycznego państwa. Wiceprezes Tor przedstawił także harmonogram przekształceń spółki. Zgodnie z nim w marcu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń mają być przekazane KWK Brzeszcze i KWK Piekary. Do 30 kwietnia także do SRK mają trafić ruchy: Makoszowy i Centrum. W tym czasie ma takżę zostać sfinalizowana sprzedaż ruchu Bobrek spółce Węglokoks Kraj. Natomiast do 30 czerwca ma nastąpić sprzedaż 11 kopalń i 4 zakładów do "nowej" Kompanii. Pozostałe jednostki pozostaną w KW.

- Kluczowe założenia restrukturyzacji i transformacji Kompanii polegają na wydzieleniu perspektywicznych aktywów zdolnych do ekonomicznie uzasadnionego działania w przyszłości oraz na głębokim zrestrukturyzowaniu nierentownych kopalń, niezdolnych do funkcjonowania na rynkowych zasadach i będących obecnie ogromnym obciążeniem dla spółki - podsumował wiceprezes Tor.

O tym jak wygląda dziś i jak będzie wyglądać jutro w Lubelskim Węglu Bogdance mówił prezes Zbigniew Stopa. W swoim referacie podkreślił, że Bogdanka osiągnęła sukces idąc w kierunku inteligentnych rozwiązań. Prezes Stopa stwierdził, że nie byłby jednak on możliwy bez: załogi o wysokich kwalifikacjach i wysokiej kulturze technicznej, bez wysokowydajnych, niezawodnych i nowoczesnych maszyn i urządzeń, automatyzacji i wdrażania nowoczesnych systemów informatycznych mających usprawnić procesy technologiczne.

Prezes Bogdanki poinformował także, że spółka przymierza się do budowy Centrum Zarządzania Bezpieczeństwem. Miałoby ono znajdować się na powierzchni i umożliwiać analizę wszystkich danych uzyskanych z podziemnej infrastruktury. Ponadto przedstawił działania spółki w zakresie powiększania bazy zasobowej.

Ostatnim z menedżerów branży górniczej, który przedstawił referat był prezes PG Silesia Michal Herman. W swoim wystąpieniu położył on szczególny nacisk na wykorzystanie maszyn i urządzeń w kopalniach w aspekcie pracy w systemie 24/7, który w kierowanej przez niego spółce został wprowadzony od samego początku i przynosi efekty.

- Elektrownie pracują 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, sklepy, taksówki i mnóstwo innych biznesów też tak działa. Kopalnie muszą to zrozumieć, że rynek nie będzie się do nich dostosowywać, to one muszą się dostosować - podkreślił Herman i dodał, że to zakład górniczy ma być w ruchu, a pracownicy mają pracować normalnie, czyli 5 dni w tygodniu.

Kolejne referaty, które zostały przedstawione w sesji plenarnej dotyczyły rynku węgla kamiennego. Poruszono także zagadnienie z zakresu innowacji oraz wykorzystania obligacji w finansowaniu przedsiębiorstw górniczych.

XXIV SEP potrwa do piątku (27 lutego). Dzień wcześniej w czasie gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie ogłoszone zostaną wyniki konkursów: bezpieczna kopalnia, kopalnia roku oraz górniczy sukces roku.

W galerii: Sesja plenarna XXIV Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Kraków, 23 lutego 2015 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (12) pokaż wszystkie
  • Olaf 26 lutego 2015 21:37:16
    Profile Avatar

    a ja bym jeszcze dodał kalfaktorów i na pierwszym miejscu planistów i reszte pisarzy siedziacych w biurach z lampami i pochlaniaczami pod biurkiem.

  • Darek 25 lutego 2015 19:22:29
    Profile Avatar

    Do szczypana. Ja bym do twojej listy dodał: strażaków zjężdżających na dół o 9 i wyjeżdżających o 11. Sygnalistów którzy w dużej części całą karierę zawodową spędzają na powierzchni. Chłopców komorowców, którzy niby zjeżdżają na dół a ten ich zjazd to taki jakby twoja żona do piwnicy zeszła - siedzą po warsztatach 25 lat. Do tego dysponenci którzy na dole mają jak w pokojach hotelowych: akwarium, fotele, czajniczek z herbatką i wielcy dołowcy.

  • szczypan 25 lutego 2015 09:32:32
    Profile Avatar

    Do usera :fryta i wszystkich innych nierozumnych: Biurowce dalej pękają w szwach nie od administracji tylko od DOŁOWCÓW, którzy nie zjeżdżają na dół tylko w lakierkach siedzą w biurach(dotyczy to również kobiet). Przykład z mojej kopalni: W biurowcu siedzą dołowcy z następujących działów: BHP,normowanie,TMG, ISO,zaopatrzenie, kierowcy dyrektorów,wentylacja,remonty, dyspozytorzy, maszynowcy, smarownicy. Większość z tych prac można wykonać na stawce POWIERZCHNIOWEJ ale wtedy nie ma przywilejów..

  • podatnik 25 lutego 2015 07:41:06
    Profile Avatar

    Kolejne pieniądze wydane na jałowe gadanie i imprezy dla elity rządzącej górnictwem i zarabiającej krocie (kosztem zarobków szaraka i podatnika)

  • fryta 24 lutego 2015 23:02:24
    Profile Avatar

    ...po wstępnym rozeznaniu wiem, że z około 800-900 osobowej załogi dołowej w mojej kopalni - z urlopów może skorzystać prawie 500 osób, kolejnych 150 nabiera uprawnienia emerytalne w 2015 roku. Więc co? puszczamy wszystkich na urlop? a co z wydobyciem? co z zabezpieczeniem ruchu zakładu? Tu tkwi problem. Urlopy - okej. Ale uszczuplić administrację bo kolejne odejścia dołowców poskutkują wypadkami i zwiększonym zagrożeniem poprzez odpuszczanie ważnych robót na koszt ważniejszych... tu trzeba się zastanowić jak rozwiązać ten problem

  • fryta 24 lutego 2015 22:59:44
    Profile Avatar

    nikt nie kwestionuje faktu iż w górnictwie występuje przerost zatrudnienia. Problem jednak polega na tym, że chodzi o powierzchnię i administracje, która 'żyje' z dołowców. Wszelkie urlopy i inne pakiety skierowane są w głównej mierze do dołowców. Po swojej kopalni widzę, że na dole jest ogromny niedobór załogi, roboty mniej pilne są odpuszczane na rzecz bardziej pilnyach, a biurowce dalej pękają w szwach.

  • Voyager 24 lutego 2015 21:07:32
    Profile Avatar

    Tu nie potrzebne są debaty tylko program naprawy górnictwa na miarę programu p Steinhoffa. Tylko systemowe rozwiązania w postaci czteroletnich urlopów górniczych oraz zlikwidowanie odrabiania chorobowego i służby wojskowej do emerytury dla górników z wszystkich spółek i kopalń, a nie tylko likwidowanych - postawią na nogi sektor górniczy, radykalnie zmniejszając zatrudnienie w górnictwie jednocześnie nie doprowadzając do niepokojów społecznych ,a co gorsze rozlewu krwi.

  • johe 24 lutego 2015 12:03:00
    Profile Avatar

    Zaklinanie rzeczywistości... ale kto chce słuchać prawdy o kosztach nowoczesnego GWK na głębokościach daleko poniżej 1000m... bo w tym kierunku co roku ok 15m idzie polskie GWK. Przy obecnych cenach rynkowych GWK bez pomocy podatnika nie przeżyje zbyt długo. Gdyby sytuacja na rynku pracy w PL była inna niż jest to nastąpiłaby konieczność przywiązania górników łańcuchem (fi) 36 do obudowy aby nie uciekli z tej "nowoczesnej" branży...

  • safa 24 lutego 2015 09:51:17
    Profile Avatar

    Wszyscy mówią o pracy 24/7. Wszystko fajnie, ale w takiej kopalni jak Bogdanka gdzie inwestuje się w porządne sprzęty stosunkowo bezawaryjne. Nie wyobrażam sobie takiego rozwiązania u nas, gdzie wszystko pracuje "byle do weekendu", ścianę zatrzymuje się jak coś jest bardzo dowalone i nie można dalej jechać, jeśli tylko coś może wytrzymać do soboty to się tak jedzie. Na sobotę i niedzielę jest maksymalne obłożenie, żeby jakoś doprowadzić urządzenia do ruchu.

  • kolega 24 lutego 2015 09:41:19
    Profile Avatar

    Jakiś czas temu napisałem, że najwięcej konferencji jest w tej branży w której jest najgorzej Każdy występujący chce się dowartościować i pokazać, a sami są siebie warci. Takie konferencje nic nie dają tylko koszty i boląca głowa następnego dnia. Może drobne geszefciki załatwione przez profesorków z kopalniami lub innymi uczestnikami. Stracony dzień, stracony czas pracowników na przygotowanie referatów prelegentom. Jeżeli czegoś zapomniałem, to dopiszcie sami..............

  • doc 24 lutego 2015 08:25:40
    Profile Avatar

    Podobnie, jak niżej, chciałem skomentować to bezsensowne spotkanie towarzyskie organizowane rokrocznie przez AGH . Mnie to przypomina coś na kształt stypy pogrzebowej. Najciekawsze skąd, w dobie poważnego kryzysu ekonomicznego w górnictwie węglowym, biorą się na to pieniądze?

  • abdul 24 lutego 2015 02:35:03
    Profile Avatar

    Titanic tonie orkiestra gra a elita dalej tańczy

  • IRQPC
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Złe wiadomości z kopalń
20 kwietnia 2024
32,003 odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]