Górnictwo: Związkowcy alarmują, że wyremontowana łaźnia w kopalni Mysłowice-Wesoła nie nadaje się do użytku

1702049171 laznia wesola

fot: FB/WZZ Sierpień 80 KWK Mysłowice- Wesoła

Jak ustalił społeczny inspektor pracy w kopalni Mysłowice-Wesoła, mimo remontu w łaźni przecieka dach

fot: FB/WZZ Sierpień 80 KWK Mysłowice- Wesoła

Przeciekający dach, woda lejąca się po ścianach oraz zalewająca odzież pracowników – tak opisują efekty remontu przeprowadzonego w łaźni nr 4 w kopalni Mysłowice-Wesoła przedstawiciele strony społecznej.

Stan budynku opisuje Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy w KWK Mysłowice-Wesoła Arkadiusz Peter w notatce służbowej „dotyczącej przeciekających dachów w łaźni górniczej nr 4” sporządzonej w piątek, 8 grudnia. Jak wskazuje, do przeprowadzenia obchodu łaźni wezwały go związki zawodowe działające w kopalni – chodzi o NSZZ „Solidarność”, ZZG w Polsce, WZZ „Sierpień 80”, Związek Zawodowy „Przeróbka”, Związek Zawodowy Ratowników Górniczych w Polsce i NSZZ „Solidarność 80”. Notatka został skierowana do dyrektora kopalni Adama Rozmusa.

„W dniu 08.12. 2023 r. zostałem wezwany przez niżej podpisane Organizacje Związkowe KWK Mysłowice-Wesoła do obchodu przedmiotowej wyremontowanej łaźni. W trakcie przeprowadzonej kontroli sporządziliśmy dokumentację fotograficzną i wideo. Stan łaźni to przeciekające dachy, woda płynie po ścianach, włącznikach prądu, oświetleniu, są zdemontowane oprawy i żarówki lamp, z których cały czas leci woda itd. Wyżłobione koryta w ścianach odprowadzające wodę z puszek elektrycznych na ścianach. Przeciekający dach zalewa odzież roboczą pracowników kopalni” – czytamy w notatce.

Do sprawy odnoszą się również w mediach społecznościowych przedstawiciele WZZ „Sierpień 80”

„Z przykrością stwierdzamy że nasz dyrektor ds. ekonomiczno-pracowniczych poległ przy remoncie łaźni nr 4! Prowadziliśmy długie boje, zwracając uwagę na jakość wykonania prac czy to przy remoncie dachu łaźni, jak również przy wykończeniu wnętrza...Byliśmy zapewniani że wszystko jest ok, że własnymi siłami kopalnia poprawi to co s***przyła firma....Efekty tych prac i zapewnień można zobaczyć poniżej...Tak wygląda świeżo wyremontowana łaźnia, pieniądze wyrzucone w błoto! Oczekujemy rozliczenia osób które za ten skandaliczny stan rzeczy m odpowiadają” – napisali dołączając zdjęcia z wnętrza łaźni.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej (PGG), do której należy kopalnia Mysłowice-Wesoła. Jak tylko go otrzymamy, niezwłocznie zostanie opublikowany.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.