Sesja plenarna XVIII Szkoły Eksploatacji „Nowe techniki i technologie przyszłości w procesie pozyskiwania i wykorzystania surowców mineralnych” nawiązuje do motta niedawnego Światowego Kongresu Górniczego. - To sprawia, że duch Kongresu unosi się nadal nad Krakowem – powiedział prof. Józef Dubiński inaugurując sesję plenarną SEP.
Zdaniem prof. Dubińskiego sesja plenarna jest sesją najważniejszą. Na niej przedstawia się nowatorskie wykłady i prezentuje rozwiązania innowacyjne. W związku z tym te rozwiązania mają często kontrowersyjny, czy dyskusyjny charakter. To zachęca do debaty i pobudza do myślenia, a o to właśnie na każdej Szkole Eksploatacji Podziemnej chodzi. Szkoła nie tylko identyfikuje nowe inicjatywy techniczne i technologiczne, ale stara się również popularyzować nowości i przesyłać sygnał o nich do uczestników.
- Na tej sali nie trzeba nikomu tłumaczyć, że surowce mineralne, to dobra natury nieodnawialne, a jeśli pewne złoża zczerpiemy, nie odrodzą się one na nowo. Dlatego też powinniśmy zastanowić się, jak te dobra wykorzystywać w sposób bardziej korzystny i efektywny dla człowieka. Stąd chcemy mówić o technikach i technologiach przyszłości w odniesieniu do górnictwa. Jak surowce mineralne uszlachetniać, żeby ich wartość końcowa była wyższa, jak to robić, żeby eksploatacja stawała się bezpieczna i mniej kosztowna – powiedział profesor.
Uczestnicy obrad starali się odpowiedzieć na pytanie, jakie technologie można wykorzystać, aby dotrzeć do trudno dostępnych złóż i zasobów, na ile współczesne narzędzia techniki mogą w tym procesie pomóc oraz czy to, co dziś uzyskujemy z węgla jest już kresem możliwości nauki i praktyki górniczej.
Czytaj też:
Drugi dzień SEP: O ryzyku i bezpieczeństwie w górnictwie
Wiesław Blaschke: Oczyszczanie węgla się opłaca
Józef Dubiński: SEP w Krakowie nawiązuje do Kongresu Górniczego
Szkoła Eksploatacji – transmisja na żywo
Szkoła Eksploatacji Podziemnej: Na początek sesja plenarna
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.