W południowoafrykańskim Durbanie w poniedziałek 28 listopada rozpoczął się najważniejszy i największy szczyt negocjacyjny w sprawie zmian klimatu - Konferencja klimatyczna ONZ (COP17).
"Tegoroczne spotkanie jest dla Polski szczególnie ważne ze względu na rolę polskiej prezydencji, która będzie koordynowała stanowisko negocjacyjne i działania Unii Europejskiej. Szczyt w Durbanie powinien być ważnym krokiem w stronę budowania przyszłości światowego reżimu ochrony klimatu" - czytamy w komunikacie nadesłanym do portalu nettg.pl przez resort środowiska.
Minister Środowiska Marcin Korolec zapowiadając pracę polskiej prezydencji podczas szczytu klimatycznego podkreśla:
- Proces negocjacji klimatycznych UNFCCC to jeden z największych globalnych procesów międzynarodowych. Mój udział jako przewodniczący delegacji polskiej, która jako prezydencja reprezentuje 27 państw Unii Europejskiej, jest dla mnie z jednej strony dużym i ważnym wyzwaniem a z drugiej wielkim zaszczytem. Przygotowanie Polski, żeby wypełnić obowiązki wynikające z faktu sprawowania przez nas prezydencji w Radzie UE oceniam bardzo dobrze. Zapewnimy delegatom unijnym warunki do wytężonej pracy negocjacyjnej, nieraz odbywającej się przez cała dobę, oraz zapewnimy koordynacje stanowiska UE i będziemy je prezentować podczas szczytu razem z Komisją Europejską. To największe wydarzenie w czasie polskiej prezydencji w obszarze środowiska - ze względu na globalną skalę przedsięwzięcia i liczbę negocjujących stron - prawie 200. Ale też przedmiot negocjacji: globalna polityka klimatyczna to jeden z najtrudniejszych obszarów w globalnej polityce - dlatego zależy nam na aktywnym udziale i Polski i Unii Europejskiej jako lidera w tym procesie - wyjaśnił minister Korolec.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.