1 mld PLN zysku operacyjnego oraz 0,9 mld PLN zysku netto – takimi wynikami w II kwartale bieżącego roku może pochwalić się PKN Orlen. Osiągnięcia te zostały przedstawione w raporcie opublikowanym w piątek (5 sierpnia).
„Pomimo niestabilnych warunków makroekonomicznych, w II kwartale 2011 r. PKN Orlen zwiększył łączne wolumeny sprzedaży oraz wypracował zysk operacyjny na poziomie 1 mld PLN. Konsekwentnej realizacji działań strategicznych, inwestycyjnych i operacyjnych towarzyszyła systematyczna redukcja zadłużenia” – czytamy w raporcie, który dotarł do redakcji portalu nettg.pl.
Spółka podkreśla, że w okresie I półrocza zrealizowane zostały kluczowe przestoje remontowe we wszystkich spółkach Grupy. Sfinalizowano również najważniejszą z inwestycji technologicznych koncernu ostatnich lat - kompleks produkcyjny paraksylenu i kwasu tereftalowego.
W rezultacie, w opisywanym okresie zysk operacyjny koncernu wyniósł 1 mld PLN - w porównaniu z 1,12 mld PLN w analogicznym okresie roku 2010. Zysk operacyjny Grupy Orlen wg LIFO wyniósł w II kwartale 2011 r. 770 mln PLN i był o 13 proc. wyższy w porównaniu do drugiego kwartału roku ubiegłego.
Na skutek negatywnego wpływu wysokich cen paliw oraz wyhamowania wzrostu PKB (kw./kw.) na wszystkich rynkach, na których obecny jest Orlen, nastąpił spadek popytu na benzyny (od 2 proc. w Polsce do 13 proc na Litwie), przy jednoczesnym wzroście oleju napędowego o 5 proc. (r/r) w Polsce oraz o 12 proc. (r/r) na rynku litewskim, w stosunku do analogicznego okresu roku 2010.
W tych niesprzyjających warunkach rynkowych koncern wypracował w II kwartale 2011 r. wzrost wolumenu sprzedaży detalicznej o 3 proc. (r/r), głównie dzięki wynikom osiągniętym w Polsce oraz w Niemczech, przy niezmienionych wielkościach sprzedaży na rynkach czeskim i litewskim. Efekt wyższych wolumenów został jednak częściowo zniwelowany przez spadek marż detalicznych. W efekcie zysk operacyjny w segmencie detalicznym w omawianym okresie wyniósł 192 mln PLN, w porównaniu do 216 mln PLN uzyskanych w drugim kwartale 2010 r.
Bardzo dobre wyniki uzyskał segment petrochemiczny, który dzięki większej sprzedaży nawozów sztucznych i rozpoczęciu sprzedaży kwasu tereftalowego wypracował wzrost wolumenów o 13 proc. W segmencie rafineryjnym, niższa produkcja spowodowana przestojami remontowymi oraz wzrostem sprzedaży do własnej sieci detalicznej przyniosła efekt w postaci spadku wolumenów sprzedaży o 2 proc. w stosunku do drugiego kwartału 2010 r.
- Drugi kwartał 2011 r. pokazał wyraźnie, że choć sytuacja makroekonomiczna jest korzystniejsza niż w ostatnich latach, jest zdecydowanie zbyt wcześnie by mówić o stabilizacji. Dobre wyniki finansowe osiągnięte w II kwartale bieżącego roku zawdzięczamy przede wszystkim segmentowi petrochemicznemu. Nie byłoby to możliwe bez oddania do użytku najnowocześniejszej w Europie instalacji PX/PTA zlokalizowanej w Płocku i Włocławku. Jednocześnie podejmowaliśmy wysiłki zmierzające do pobudzenia popytu na paliwa, których cena z przyczyn niezależnych od Koncernu znajdowała się pod silną presją ze względu na wzrost cen ropy i osłabianie się złotówki. Stąd liczne akcje promocyjne, które prowadziliśmy, by w miarę możliwości wychodzić naprzeciw oczekiwaniom polskich kierowców i dzięki temu wzmacniać rynkową pozycję koncernu – powiedział Jacek Krawiec, prezes zarządu PKN Orlen.
Bardzo dobre wyniki w segmencie petrochemicznym
Zysk operacyjny segmentu petrochemicznego Grupy Orlen wyniósł 521 mln PLN i był o 327 proc. wyższy w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Bardzo dobry wynik tego segmentu związany jest w największym stopniu z rozpoczęciem sprzedaży kwasu tereftalowego, produkowanego w instalacji PX/PTA oddanej do użytku w czerwcu b.r., oraz ze wzrostem sprzedaży nawozów sztucznych. Motorem wzrostu w tym segmencie były wyższe wolumeny sprzedaży i wzrost modelowej marży petrochemicznej.
Rafineria - adekwatnie do warunków makroekonomicznych
Zysk operacyjny w segmencie rafineryjnym w II kwartale 2011 r. wyniósł 510 mln PLN w porównaniu do 983 mln PLN uzyskanych w analogicznym okresie roku 2010. Ujemny wpływ czynników makroekonomicznych, takich jak obniżenie modelowej marży rafineryjnej i dyferencjału URAL/Brent, a także zmiany kursu złotego względem walut obcych wyniósł 456 mln PLN. Pozytywny wpływ zmian cen ropy naftowej na wycenę zapasów w tym okresie był niższy o 246 mln PLN w porównaniu do II kwartału roku 2010, a niekorzystny efekt przestojów remontowych i co za tym idzie - niższych wolumenów sprzedaży - wyniósł w omawianym okresie 35 mln PLN. Jednocześnie, pozytywny wpływ na wynik operacyjny (211 mln PLN) miała transakcja odkupienia zapasów obowiązkowych ropy naftowej po cenie sprzedaży z roku ubiegłego.
Zysk operacyjny segmentu rafineryjnego według LIFO wyniósł w drugim kwartale 2011 r. 303 mln PLN.
Dalsza redukcja zadłużenia
Zadłużenie netto Grupy Orlen w II kwartale 2011 r. zostało zmniejszone, w porównaniu do I kwartału 2011 r., o 572 mln PLN i na 30 czerwca 2011 r. wyniosło 7,9 mld PLN, co oznacza że utrzymane zostało na poziomie z końca 2010 r. Poziom dźwigni finansowej zredukowano do bezpiecznego poziomu 31proc. (r/r), stosownie do określonych w strategii rozwoju PKN Orlen granic zadłużenia na poziomie 30-40 proc.
Działania uwalniające kapitał
W omawianym okresie koncern kontynuował działania dezinwestycyjne mające na celu uwolnienie kapitału na drodze sprzedaży aktywów spoza core business koncernu.
W czerwcu b.r. PKN Orlen podpisał przedwstępną umowę dotyczącą sprzedaży całego posiadanego przez siebie pakietu 24,39 proc. akcji Polkomtel S.A. na rzecz Spartan Capital Holdings Sp. z o.o. Zysk z tej transakcji przed opodatkowaniem wyniesie 2,5 mld PLN. Nabycie udziałów w Polkomtelu przez Spartan Capital Holdings obwarowane jest koniecznością akceptacji tej transakcji przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
W minionym kwartale zarząd PKN Orlen podjął decyzję o ponownym uruchomieniu procesu sprzedaży udziałów w spółce Anwil SA. Koncern przygotowuje spółkę do oddzielnej sprzedaży dwóch linii biznesowych: nawozowej i PCW. Prowadzone są także zaawansowane rozmowy z potencjalnym partnerem transakcji sprzedaży kolejnej transzy zapasów obowiązkowych paliw.
Nowe segmenty działalności
Spółka kontynuuje działania mające na celu zwiększenie zaangażowania firmy w sektorach upstream oraz energetycznym. Obecnie prowadzonych jest szereg aktywności z zakresu poszukiwania złóż ropy naftowej: trwa analiza danych sejsmicznych pozyskanych w trakcie badań prowadzonych w rejonie szelfu łotewskiego, kontynuowane są prace nad otworem rozpoznawczym na terenie koncesji na Niżu Polskim, a także trwa analiza pozyskanych danych dotyczących Lubelszczyny oraz wybór miejsc dalszych odwiertów w tym regionie. Ponadto na Lubelszczyźnie kontynuowano prace sejsmiczne na koncesjach shale gas. W tym regionie Orlen posiada 6 koncesji na poszukiwanie złóż gazu niekonwencjonalnego. Koncern zabiega także o pozyskanie kolejnych lokalizacji koncesyjnych dla prowadzenia prac poszukiwawczych zarówno w zakresie shale gas jak i tight gas.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.