Już dzisiaj czyli 20 marca w komorze Drozdowice III, znajdującej się w Kopalni Soli Wieliczka, nastała wiosna – wielobarwna, twórcza, malarska. Na głębokości 110 m swoje prace zaprezentowały znakomite artystki: Barbara Parole, Izabella Kierska oraz Maria Bieńkowska-Kopczyńska. Od 21 marca „Kolory dnia” mogą oglądać również zwiedzający kopalnię turyści.
Wernisaż wystawy uświetniły swym występem pianistka Renata Żełobowska-Orzchowska, adiunkt krakowskiej Akademii Muzycznej oraz Bożena Zawiślak-Dolny, solistka Opery Krakowskiej. W programie znalazły się kompozycje Chopina, Lehara, Bizeta. Dźwięki splatały się w pełną czaru opowieść o miłości i przemijaniu. Utwory klasycznych mistrzów były dla malarstwa godną oprawą.
- Kopalnią jestem oczarowana od lat – powiedziała Izabella Kierska. – Wystawa ta jest „Konfrontacjami malarskimi”, bowiem łączy trzy różne osobowości, wyraża też tajemniczość wielickich podziemi. Dawni górnicy mieli potrzebę tworzenia, pragnęli pozostawić ślad swojej duszy. Jestem bardzo szczęśliwa, że możemy upiększyć tę wspaniałą komorę Drozdowice naszymi pracami.
Eksponowane wśród soli prace są przykładem pięknego kobiecego malarstwa. Barwy od burzowej czerni po olśniewającą oczy czerwień, emocje, temperament, subtelność, wreszcie wrażliwość w plastycznej interpretacji świata – taka oto wiosna zawitała do wielickiej kopalni.
Na gości, którzy przybyli w niedzielne popołudnie na uroczyste otwarcie wystawy, czekała nie lada niespodzianka. W drodze do Drozdowic przeszli przez komorę Michałowice, jednak nie tak, jak większość współczesnych turystów. Wzorem XIX-wiecznych zwiedzających (m.in. Fryderyka Chopina, który do kopalni zawitał w roku 1829) wędrowali schodami z górnej części komory. Z kolejnych galerii mogli podziwiać potężną, a zarazem kunsztowną drewnianą obudowę. Krok po kroku ogarnęli wzrokiem przestrzeń, która pozostała po wydrążeniu ogromnej bryły soli, aż wreszcie dotarli na głębokość 110 m, by ujrzeć imponujące wiązkowe filary, na których wspiera się strop Michałowic.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.