W cieniu japońskiej tragedii nuklearnej w Polsce obchodzony jest rok Marii Curie – Skłodowskiej, której wynalazki i odkrycia stały się fundamentem dla dalszego rozwoju technologii jądrowych i nuklearnych na całym świecie. Przypomnijmy, że u źródeł wielu osiągnięć współczesnej cywilizacji technicznej znajdują się odkrycia naszych rodaków.
Podstawy dla rozwoju przemysłu naftowego stanowiły wynalazki i prace Ignacego Łukaszewicza (1822-1882), wynalazcy lampy naftowej i prekursora eksploatacji złóż tego surowca energetycznego. Tak samo początki przemysłu nuklearnego i energetyki jądrowej stworzyły odkrycia promieniotwórczości dokonane przez Marię Curie - Skłodowską. Sto lat temu otrzymała ona po raz drugi nagrodę Nobla za wydzielenie czystego radu. Z tej okazji w dniu 8 marca br. w setną rocznicę Dnia Kobiet na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego odsłonięto poświęconą jej tablice pamiątkową. Jest to ze wszech miar godne, a nawet bardzo skromne uczczenie jej wielkich osiągnięć.
Przemawiając na tej uroczystości Hanna Trojanowska, Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej, powiedziała: - Jest to szczególnie ważna data także dla polskiej atomistyki, gdyż zbiega się w czasie z inauguracją Programu polskiej energetyki jądrowej. Jego realizacja poprawi stan bezpieczeństwa energetycznego państwa i pozwoli produkować energię elektryczną po racjonalnych kosztach i z uwzględnieniem norm ochrony środowiska.
Pod tym względem Polska jest daleko w tyle za prawie wszystkimi państwami nie tylko Europy, ale i świata. Podjęty aktualnie program rozwoju energetyki jądrowej wydaje się, że największe na razie sukcesy osiąga na papierze.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kudos! What a neat way of thinknig about it.
Nie chodzi tu o alternatywę dla węgla, bo tej nie ma. Chodzi o tak wielkie już niedobory w wytwarzaniu energii, ze wszystkie sposoby winne być w jakimś stopniu uprawnione. Chodzi też nie o likwidację wytwarzania energii z węgla, bo to jest niemożliwe, ale o odejście od monokultury węglowej, która jest niebezpieczna. Dobrze ilustrują to protesty mieszkańców Legnicy przeciw eksploatacji największego zalegającego tam złoża węgla brunatnego w Europie. Polski wegiel kamienny notuje z roku na rok coraz mniejsze wydobycie, a wegiel kamienny trzeba za coraz większe pieniądze importować z zagranicy. Zgadzam się z tym zacofaniem technicznym, organizacyjnym i każdym innym, ale nie mozna go jednak akceptować na przyszłość, jako doktrynę trwania w starych tylko rozwiązaniach. Tę niemoc trzeba choćby póbować przełąmać. Moim zdaniem, stoimy przed alternatywą rozbudowy energetyki jądrowej, która będzie równoważyć upadek branży węglowej, albo odwrotnie musimy przełamać stagnację, a nawet cofanie się węgla, na rzecz pozostania w strefie badań i studiów eksperymentalnych w programie atomowym. Powiem szczerze, ze nie widzę obecnie żadnych szans dla węgla w obecnej konstelacji unijno - rządowej i to niezaleznie od koloru sprawującej władzę w Polsce parii politycznej. Złozyłem już do publikacji kolejny materiał na ten temat, który byc może, że wkrótce się ukaże. Na coś trzeba się zdecydować, albo węgiel i atom, albo likwidacja węgla i import energii z zagranicy. Takie są rządowe na ten temat alternatywy. O energii z OZE nie wspominam, bo to nie tylko, ze dwa- trzy razy droższe rozwiązanie, ale też niezwykle zawodne. Proszę wybierać.
Panie Adamie, z energia nuklearna nie poradzili sobie Rosjanie. Wypadek zaistnial w Ameryce w elektrowni Three Miles. obecna niezkonczona pomyslnie jeszcze akcja przy katastrofie w Fukushima czy nie daje polskim decydentom cos do namyslu? Jesli trzy najwieksze potegi naukowe i dwa najbardziej zaawansowane technologiczne kraje : USA i Japonia nie potrafia BEZPIECZNIE eksploatowac elektrowni atomowych to kto niby mialby tego przypilnowac w naszym biednym (dla nauki) i zacofanym (bo nie ma specjalistow od atomowki) srodowisku? Jak mozna "wpuszczac" tak niebezpieczne technologie do kraju ktory nie potrafi wybudowac szlakow kolejowych badz dobrze zaprojektowac autostrad? Nie mowiac o innych oznakach "zapasci cywilizacyjnej". Gaz i wegiel to jedyne alternatywy dla Polski.