Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące podatku akcyzowego przewidują zwolnienie z podatku węgla. Od 1 stycznia przyszłego roku ten stan rzeczy ulegnie jednak zmianie – informuje „Rzeczpospolita”.
Węgiel zostanie opodatkowany ponieważ kończy się przyznany Polsce okres przejściowy. Konieczność nałożenia akcyzy na „czarne złoto” wynika z unijnych regulacji. Nie wiadomo jednak jakie dokładnie obowiązki zostaną nałożone na przedsiębiorców w związku z obrotem węglem.
Obecna ustawa akcyzowa przewiduje opodatkowanie węgla akcyzą od początku stycznia 2012 r. Stawka wynikająca z ustawy to 1,28 zł od gigadżula (co daje ok. 30 zł za tonę) – podaje „Rz”.Do tego czasu węgiel jest zwolniony ze względu na okres przejściowy wynegocjowany przez Polskę.
W Niemczech obowiązuje zwolnienie z akcyzy dla węgla wykorzystywanego do produkcji energii elektrycznej i ciepła w kogeneracji, ale tylko w części przypadającej na energię elektryczną oraz wykorzystywanego w procesach grzewczych w specyficznych procesach (np. Metalurgicznych). U naszych zachodnich sąsiadów obowiązują także specyficzne wydobycie, przerabianie i dostawę oraz wykorzystanie na cele inne niż grzewcze. Dziennik przytacza także przykłady Holandii i Hiszpanii. W pierwszym przypadku zwolnione z akcyzy jest wytwarzanie energii elektrycznej w instalacji o określonym minimalnym stopniu wydajności. W Hiszpanii natomiast brak jest przepisów regulujących obrót węglem. Zwolniono tam natomiast węgiel wykorzystywany w kogeneracji energii elektrycznej i cieplnej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.